Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HP Color LaserJet Enterprise MFP M578 Series Multifunction Printers Flow M578z Wireless Printer, Copy/Fax/Print/Scan
Manufacturer Number: 7ZU88A
Number: HEW-7ZU88A
Add item to cart:
$3,593.98
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HEW-7ZU88A |
| Description: | HP Color LaserJet Enterprise MFP M578 Series Multifunction Printers Flow M578z Wireless Printer, Copy/Fax/Print/Scan |
| Additional Information: |
The operating code (BIOS) is automatically checked during startup and repairs itself if compromised. Common Criteria certified to continually monitor memory activity to detect and stop attacks in real time. Firmware is automatically checked during startup to determine if it's authentic code—digitally signed by HP. Easily enable workflows across your fleet with a consistent user experience and intuitive, tablet-like icons. Manage jobs directly at the MFP, using the 8" color touchscreen with image preview. HP printers have the industry’s strongest security because they’re always on guard, continually detecting and stopping threats. With HP Sure Start, each device regularly checks its operating code and repairs itself from attempted hacks. Whitelisting checks firmware during startup to help ensure that it’s authentic, good code—digitally signed by HP. Modern, tablet-like color touchscreens on the M578 keep things simple and intuitive across your fleet of Enterprise devices. A scalable control panel interface improves future extensibility and allows for customization, along with a robust set of apps and usability features. The control panel features an enhanced image preview—now for both copies and scans. You can preview and edit scans before sending them, right from the color touchscreen. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 7ZU88A |
| Manufacturer Name: | HP (Hewlett-Packard) |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Copier/Fax/Multifunction Machines |
| Country of origin | Mexico |
| Unspsc | 43212105 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year next-business day onsite warranty. |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Model Name/Number | LaserJet Enterprise Flow MFP M578z |
| Reduction/Enlargement Range [Min] | 25% |
| Connector/Port/Interface | Ethernet, Hardware Integration Pocket, USB, Wi-Fi |
| Individual Ink Cartridges | Yes |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Network Types | 10/100/1000Base-T Ethernet, 802.11b/g/n Wireless |
| Width | 32.3" |
| Maximum Print Speed (Color) | 40 ppm |
| Fax Forwarding/Paging | Yes |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 80,000 |
| Print Resolution (Color) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Copying Speed (Color) | 40 cpm |
| Fax Transmission Speed | 33.6 kb/s |
| Accepts Paper Size | 3" x 5", 4" x 6", 5" x 7", 5" x 8", 8.5" x 13", Double Postcard (JIS), Envelope (No. 9, No. 10, Monarch), Executive, Legal, Letter, Oficio, Postcard (JIS), Statement |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| Auto Duplexing Functions | |
| Auto Document Feed/Sheets | 100 |
| Machine Functions | Copy, Fax, Print, Scan |
| Color Depth | 24 b |
| Wireless Printing | Yes |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Secure Fax (Password) | No |
| Depth | 34" |
| Maximum Copies | 9,999 |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Borderless Printing | No |
| LCD Display Format | 8" Color Touchscreen Plus Integrated Keyboard |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Height | 33" |
| Sorting Function | No |
| Dual Access Capability | Yes |
| Delayed Transmission | No |
| Network Capable | Yes |
| Handset | No |
| Speed Dial Memories | 1,000 |
| Weight | 85 lbs |
| Network Ready | Yes |
| Reduction/Enlargement Range [Max] | 400% |
| Telephone Features | No |
| Operating System Compatibility | Android™, iOS®, Mac® OS X 10.13-10.15, Windows® 7, 8.1, 10 |
| Secure Print Function | Yes |
| First Page Out | 7.8 s |
| Global Product Type | Printer, Copier, Scanner, Fax Multifunction Machines |
| Power Consumption | 617 W Peak |
| Package Includes | (4) Preinstalled HP LaserJet Toner Cartridges, Toner Collection Unit, In-Box Documentation, Power Cord |
| Product Compostability Indicator | N |
| Scan Resolution (Width x Height) | 600 x 600 dpi |
| Maximum Print Speed (Black) | 40 ppm |
| PC Free Printing | Yes |
| Standard Memory | 1.25 GB |
| B&W or Color Output | Color |
| Maximum Copy Size (W x H) | 8.5 x 14 |
| Printing Type | Laser |
| Duplex Printing | Automatic |
| Copying Speed (Black) | 40 cpm |
| Best Transmission Speed | 3 Seconds/Page |
| Paper Input | 100 Sheet Multipurpose Tray, 550 Sheet Input Tray |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Maximum Memory | 3.75 GB |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Power Requirements | AC 100 V-240 V, 50 Hz/60 Hz |
| Remote Fax Retrieval | No |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 650 |
| Grayscale Halftones | 256 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 9.60131 |
| Height: | 23.6 |
| Length: | 29.7 |
| Shipping Dimensions: | 29.7" x 25.6" x 23.6" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 10.384 |
| Weight: | 99.7 |
| Width/Diameter: | 25.6 |

0
