Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
HP Color LaserJet Enterprise 6701dn Printer
Manufacturer Number: 58M42A#BGJ
Number: HEW-58M42A
Add item to cart:
$2,646.07
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | HEW-58M42A |
| Description: | HP Color LaserJet Enterprise 6701dn Printer |
| Additional Information: |
Get the functionality you need with unprecedented, flexible configurations built to order; optimize your device to meet your business needs and your budget. Customize your print experience with cloud-connected HP Workpath apps; access personalized content and integrate paper and digital workflows. Give your team the tools to succeed with the HP Open Extensibility Platform containing hundreds of HP and third-party solutions, and card reader support. Maintain productivity and stay up to date on the latest features across your fleet with upgradeable HP FutureSmart firmware. Transform your workflows with advanced capabilities in a compact footprint. Customizable configurations from print speeds to color panels help to meet the needs of busy workgroups. All while protecting your business against evolving security threats. Get the functionality you need with unprecedented, flexible configurations built to order. Optimize your device to meet your business needs and your budget. With HP Sure Start always working behind the scenes, the operating code (BIOS) is automatically checked during start-up and repairs itself if compromised. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 58M42A#BGJ |
| Manufacturer Name: | HP (Hewlett-Packard) |
| Supplier categories | Technology, Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Laser Printers |
| Country of origin | Japan |
| Unspsc | 43212100 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year, next-business day, on-site warranty. |
| Print Resolution (Black) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| B&W or Color Output | Color |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Height | 18.5" |
| Network Types | 10/100/1000Base-T Ethernet |
| Width | 33.9" |
| Model Name/Number | Color LaserJet Enterprise 6701dn |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Maximum Memory | 6 GB |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Package Includes | HP Original LaserJet Toners, Documentation, Power Cord |
| Maximum Print Speed (Color) | 65 ppm |
| PC Free Printing | Yes |
| Paper Feeder Type | Input Tray, Multipurpose Tray |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Operating System Compatibility | Android™, Chrome OS™, iOS®, Linux®, Mac® OS X 10.15, 11, 12, Windows® 10, 11 |
| Monthly Duty Cycle (Pages) | 100,000 |
| Wireless Printing | No |
| Emulations | HP PCL 6, HP PCL 5c, HP Postscript Level 3, Native PDF 1.7, URF |
| Network Ready | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Network Capable | Yes |
| Maximum Paper Size | 8.5 x 14 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Maximum Print Speed (Black) | 65 ppm |
| Global Product Type | Laser Printers |
| Connector/Port/Interface | Ethernet, USB |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| First Page Out | 5.9 s |
| Paper Input Capacity (Sheets) | 650 |
| Printing Type | Laser |
| Standard Memory | 2 GB |
| Duplex Printing | Automatic |
| Depth | 30.3" |
| Print Resolution (Color) (Width x Height) | 1200 x 1200 dpi |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 6.59277 |
| Height: | 18.5 |
| Length: | 33.9 |
| Shipping Dimensions: | 33.9" x 30.3" x 18.5" |
| Upc Code: | 00196786017261 |
| Case Cube: | 10.9969 |
| Weight: | 72.5 |
| Width/Diameter: | 30.3 |

0
