Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Alera® Armless Steel Folding Chair Supports Up to 275 lb, Gray Seat, Back, Base, 4/Carton
Manufacturer Number: CA940
Number: ALE-CA940
Add item to cart:
$171.00
/ Carton
Ships next day
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | ALE-CA940 |
| Description: | Alera® Armless Steel Folding Chair Supports Up to 275 lb, Gray Seat, Back, Base, 4/Carton |
| Additional Information: |
Create additional seating in any indoor or outdoor space. Durable, metal base is designed to withstand heavy use. Covered feet prevent floor scratches and scuffs. Armless design is mobile and versatile for all occasions. Easy-to-clean surface. Add extra seating to any space with classic folding chairs. Made with a durable, metal base that's designed to withstand heavy use and is easy-to-clean. The covered feet will keep the floors free of scuff marks and scratches. Convenient folding design makes them ideal for storage and transport when not in use. The armless design is mobile and versatile for all occasions, including door or outdoor gatherings. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | CA940 |
| Manufacturer Name: | Alera Office Furniture |
| Suggested List Price: | $171.00 |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 56101542 |
| Warranty | Manufacturer's limited five-year warranty. |
| Base/Frame Material(s) | Steel |
| Seat Width Maximum | 15.66" |
| Weight Capacity | Supports Up to 275 lb |
| Dual-Action Tilt | No |
| Color Family | Gray |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Seat Height Minimum | 17.01" |
| Back Height Maximum | 16.02" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Seat Depth Maximum | 15.07" |
| Back Width Maximum | 18.07" |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Posture Lock | No |
| Recommended Application Area(s) | Breakroom & Foodservice, Classroom & Training, Conference & Meeting, Guest/Reception & Lounge |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Integral Lumbar Support | No |
| Multi-Task Control | No |
| Asynchronous Control | No |
| Overall Depth Maximum | 19.69" |
| Product Compostability Indicator | N |
| Overall Height Maximum | 29.41" |
| Knee Tilt | No |
| Arms Included | No |
| Arm Adjustability | No |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Seat Surface Material | Steel |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Base/Frame Color | Gray |
| Global Product Type | Multipurpose Folding Chairs |
| Seat Color | Gray |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Back Surface Material Family | Metal |
| Back Surface Material | Steel |
| Back Height Adjustment | No |
| Seat Surface Material Family | Metal |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Back Color | Gray |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Caster/Glide Details | Four Polypropylene End-Cap Glides |
| Overall Width Maximum | 18.61" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 11.45081 |
| Height: | 8.27 |
| Length: | 38.5 |
| Shipping Dimensions: | 38.5" x 19.02" x 8.27" |
| Upc Code: | 00042167000394 |
| Case Cube: | 3.50456 |
| Weight: | 40.13 |
| Width/Diameter: | 19.02 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 11.45081 |
| Height: | 8.27 |
| Length: | 38.5 |
| Shipping Dimensions: | 38.5" x 19.02" x 8.27" |
| Upc Code: | 042167000394 |
| Case Cube: | 3.50456 |
| Weight: | 40.13 |
| Width/Diameter: | 19.02 |

0
