Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
AT-A-GLANCE® Beautiful Day Planner Weekly/Monthly Vertical-Column Format, 11 x 8.5, Purple Cover, 13-Month: Jan 2026 to 2027
Manufacturer Number: 938P-905
Number: AAG-938P905
Add item to cart:
$48.79
/ Each
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | AAG-938P905 |
| Description: | AT-A-GLANCE® Beautiful Day Planner Weekly/Monthly Vertical-Column Format, 11 x 8.5, Purple Cover, 13-Month: Jan 2026 to 2027 |
| Additional Information: |
Keep your plans organized behind lavender, soft touch covers. Interior pages feature a watercolor floral design and each quarter of the year is designated by one of four colors. High-quality paper features superior ink bleed resistance. Planner covers a 13 month date range from January – January with Julian dates. One week per two page spread with ruled planning space lists hourly appointment times from 8:00 a.m. to 5:00 p.m. each weekday. Weekends are condensed and untimed. One month per two page spread has ruled daily blocks, notes space, and past/future month calendar references. Each month is tabbed to quickly flip to any date. Special pages include a holiday listing, 3 year reference calendar, event calendar, contacts, and notes. Double-sided poly pocket for storage included. White twin wire binding. 5 1/2" x 8 1/2" page size. Keep your plans organized behind lavender, soft touch covers. Interior pages feature a watercolor floral design and each quarter of the year is designated by one of four colors. One week per two page spread with ruled planning space lists hourly appointment times from 8:00 a.m. to 5:00 p.m. each weekday. Weekends are condensed and untimed. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 938P-905 |
| Manufacturer Name: | AT-A-GLANCE |
| Supplier categories | Office, Calendars, Planners & Personal Organizers, Appointment Books |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44112005 |
| Calendar dated | true |
| Keywords | Appointment, Appointment Book, Beautiful Day, Monthly, Planner, Professional, Professional Planner, Weekly |
| Binding Details | Twin-Wire |
| Seasonal Availability | Yes |
| Edition Year | 2024 to 2025 |
| Refillable (Yes/No) | No |
| Calendar Reference Blocks | Past Month, Future Month |
| Binding Type | Wire-O |
| Sheet Color(s) | Lavender/Multicolor |
| Academic Year | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Global Product Type | Appointment Book/Personal Organizers |
| Appointment Ruling | 60-min, 7 AM to 8 PM (Mon-Fri), Open Scheduling (Sat-Sun) |
| Cover Color(s) | Purple |
| Special Features | Weekly/Monthly—Vertical-column format. |
| Page Theme | Beautiful Day Floral Artwork |
| Separate Sections | Event Calendar, Holidays/Important Dates, Notes/Memos, Telephone/Address Directory, Three-Year Overview |
| Calendar Spread Format | One Week per Two-Page Spread, One Month per Two-Page Spread |
| Calendar Format | Weekly, Monthly |
| Calendar Term | 13-Month (Jan to Jan) |
| Cover Material(s) | Suedelike Synthetic Fiber |
| Size (Bound-Side First) | 11 x 8.5 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Dated/Undated | Dated |
| Color Family | Purple |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Reversible | No |
| Julian Dates | Yes |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 31.07859 |
| Height: | 11.125 |
| Length: | 0.563 |
| Shipping Dimensions: | 0.563" x 9.25" x 11.125" |
| Upc Code: | 038576333949 |
| Case Cube: | 0.03353 |
| Weight: | 1.042 |
| Width/Diameter: | 9.25 |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 34.99449 |
| Height: | 11.125 |
| Length: | 1.5 |
| Shipping Dimensions: | 1.5" x 9.25" x 11.125" |
| Upc Code: | 10038576922027 |
| Case Cube: | 0.08933 |
| Weight: | 3.126 |
| Width/Diameter: | 9.25 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 27.45352 |
| Height: | 10.125 |
| Length: | 12.313 |
| Shipping Dimensions: | 12.313" x 6.313" x 10.125" |
| Upc Code: | 30038576333940 |
| Case Cube: | 0.45546 |
| Weight: | 12.504 |
| Width/Diameter: | 6.313 |
| Unit: Pallet | |
| Unit: | Pallet |
| Upc Code: | 70038576922029 |

0
