Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
AT-A-GLANCE® Contemporary Monthly Planner 11.38 x 9.63, Blue Cover, 12-Month (Jan to Dec): 2026
Manufacturer Number: 70250X20
Number: AAG-70250X20
Add item to cart:
$34.09
/ Each
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | AAG-70250X20 |
| Description: | AT-A-GLANCE® Contemporary Monthly Planner 11.38 x 9.63, Blue Cover, 12-Month (Jan to Dec): 2026 |
| Additional Information: |
Perfect for long-term planning and staying on track. High-quality paper features superior ink bleed resistance. One month per two-page spreads feature unruled daily blocks for event planning and tracking important dates. Extra column on each monthly spread provides space to list priorities. Special pages include future planning, notes and contacts pages. Twin-wire binding. Planner has twin-wire binding, and rose gold accents. This monthly planner features a unique cover with a contemporary embossed date design for a modern-day look. Tabbed one month per two-page spreads provide unruled blocks, past and future month reference calendars along with all federal holidays highlighted. In the back of the book, additional sections and special pages deliver plenty of space for notetaking and project management. Twin-wire binding keeps everything together while minimizing the potential for snags on clothing and bags. Printed on premium paper for superior ink-bleed resistance. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 70250X20 |
| Manufacturer Name: | AT-A-GLANCE |
| Supplier categories | Office, Calendars, Planners & Personal Organizers, Appointment Books |
| Country of origin | US |
| Unspsc | 44112005 |
| Calendar dated | true |
| Product Compostability Indicator | N |
| Dated/Undated | Dated |
| Pocket Details | Double-Sided Poly Storage Pocket |
| Binding Type | Wire-O |
| Academic Year | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Age Recommendation | Ages 12 and Up |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Seasonal Availability | Yes |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Cover Material(s) | Faux Leather |
| Edition Year | 2024 |
| Cover Color(s) | Blue |
| Julian Dates | Yes |
| Binding Details | Twin-Wire |
| Calendar Spread Format | One Month per Two-Page Spread |
| Sheet Color(s) | White |
| Refillable (Yes/No) | No |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Calendar Reference Blocks | One Past Month, One Future Month |
| Separate Sections | Contacts, Future Planning Pages, General Notes Pages, Holiday List, Meeting Notes Pages, Personal Information Page, Three-Year Reference Calendar |
| Global Product Type | Appointment Book/Personal Organizers |
| Calendar Format | Monthly |
| Calendar Term | 12-Month: Jan to Dec |
| Binding Color(s) | Black |
| Size (Bound-Side First) | 11.38 x 9.63 |
| Color Family | Blue |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 39.06311 |
| Height: | 11.375 |
| Length: | 0.875 |
| Shipping Dimensions: | 0.875" x 10.0" x 11.375" |
| Upc Code: | 10038576537849 |
| Case Cube: | 0.0576 |
| Weight: | 2.25 |
| Width/Diameter: | 10.0 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 33.71707 |
| Height: | 3.75 |
| Length: | 12.0 |
| Shipping Dimensions: | 12.0" x 10.25" x 3.75" |
| Upc Code: | 30038576537843 |
| Case Cube: | 0.26693 |
| Weight: | 9.0 |
| Width/Diameter: | 10.25 |
| Unit: Pallet | |
| Unit: | Pallet |
| Upc Code: | 70038576537841 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 47.34922 |
| Height: | 0.25 |
| Length: | 11.38 |
| Shipping Dimensions: | 11.38" x 9.63" x 0.25" |
| Upc Code: | 038576411340 |
| Case Cube: | 0.01584 |
| Weight: | 0.75 |
| Width/Diameter: | 9.63 |

0
