Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Scott® Coreless Two-Ply Standard Roll Bathroom Tissue, 1000 Sheets/Roll, 36 Rolls/Carton
Manufacturer Number: 04007
Number: 969-835
Add item to cart:
$161.38
/ Case
in stock
Product Details |
Case* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | 969-835 |
| Description: | Scott® Coreless Two-Ply Standard Roll Bathroom Tissue, 1000 Sheets/Roll, 36 Rolls/Carton |
| Additional Information: |
Two-ply coreless standard roll bathroom tissue. This tissue brings you a high capacity, easy maintenance system which results in less run-outs and lower maintenance costs. Elemental chlorine-free (ECF) bleaching. Waste reduction with 100% elimination of core waste. Nearly 75% longer than standard roll bath tissue. 5 ½ roll diameter. This product is made from wood that came from a certified managed forest.
|
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | KCC 04007 |
| Manufacturer Name: | Kimberly-Clark Professional |
| Ply | 2 |
| Size | 4" x 4.4" |
| Case count | 36 RL |
| Supplier categories | Maintenance & Breakroom, Towels & Tissues, Toilet Tissues |
| Network category | Towel & Tissue Products |
| Country of origin | US |
| Unspsc | 14111704 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 15% |
| Case Count | 36 RL |
| Number of Plies | 2 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 50% |
| Roll Diameter | 5 1/2" |
| Number of Sheets | 1000 per roll |
| Total Recycled Content Percent | 65% |
| Color(s) | White |
| Global Product Type | Tissues-Bath Regular Roll |
| Tissue Type | Toilet |
| Width | 4" |
| Length | 3 9/10" |
| Unit: Case | |
| Unit: | Case |
| Density: | 10.0 |
| Height: | 12.0 |
| Layer Quantity: | 6 |
| Length: | 20.0 |
| Pallet Quantity: | 48 |
| Shipping Dimensions: | 20.0" x 15.0" x 12.0" |
| Upc Code: | 10036000040071 |
| Case Cube: | 2.08 |
| Weight: | 20.8 |
| Width/Diameter: | 15.0 |
| Unit: | |
| Unit Pack: | 36 |
| Pack: | 36/Case |
| Weight: | 0.67361 |

0




