Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Office Supplies > Paper & Printable Media > Paper Pads/Note Pads
Office Supplies > Notebooks & Journals > General Purpose Notebooks
Office Supplies > Notebooks & Journals > General Purpose Notebooks
Universal® Deluxe Sugarcane Based Notebooks Kraft Cover, 1-Subject, Medium/College Rule, Brown (100) 11 x 8.5 Sheets
Manufacturer Number: 66208
Number: UNV-66208
Add item to cart:
$13.63
/ Each
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | UNV-66208 |
| Description: | Universal® Deluxe Sugarcane Based Notebooks Kraft Cover, 1-Subject, Medium/College Rule, Brown (100) 11 x 8.5 Sheets |
| Additional Information: |
An excellent, rapidly renewable alternative choice for high-quality paper. Sturdy paperboard backer and clear ruling. Single-wire side binding. Microperforated pages for easy tear out. Divider features pockets for loose sheets. Sugarcane grows faster and reaches maturity much earlier than trees, making it an excellent, rapidly renewable alternative choice for high-quality paper. Sturdy paperboard backer and clear ruling help you take neat notes. Single-wire side binding. Microperforated pages for easy tear out. Divider features pockets for loose sheets. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 66208 |
| Manufacturer Name: | Universal Office Products |
| Supplier categories | Office, Notebooks & Journals, General Purpose Notebooks |
| Country of origin | IN |
| Unspsc | 14111514 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Keywords | 8 1/2 x 11, Booklets, Classrooms, College Ruled, Education, Kraft, Notebook, Pads, Schools, Spiral Notebook, Students, Tablets, UNIVERSAL, White |
| Sheet Rule/Format Type | Medium/College Rule |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Sheet Perforation Details | Macro-Perforation |
| Sheet Color | White |
| Book-Binding Edge | Side |
| Number of Subjects/Sections | 1 |
| Color Family | Brown |
| Green Information | Paper contains 80% agricultural residue, backing contains 100% post-consumer recycled content |
| Global Product Type | General Purpose Notebooks |
| Pocket-Sized Indicator | N |
| Book Width | 8.5" |
| Number of Section Dividers | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Dated/Undated | Undated |
| Book-Binding Type | Spiral Coil |
| Book-Binding Details | Coil-Lock |
| Front-Cover Material | Kraft |
| Special Features | Kraft Cover |
| Sheets per Book/Journal | 100 |
| Sheet Size (Bound-Side First) | 11 x 8.5 |
| Number of Pockets | 0 |
| Book-Spine Length | 11" |
| Sheet Ruling Size | 9/32" |
| Sheet-Ruling Color | Green |
| Sheet Basis Weight (lb) | 15 lb Bond |
| Cover Color | Brown |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 49.01216 |
| Height: | 0.63 |
| Length: | 11.0 |
| Shipping Dimensions: | 11.0" x 9.5" x 0.63" |
| Upc Code: | 00087547662083 |
| Case Cube: | 0.02632 |
| Weight: | 1.29 |
| Width/Diameter: | 9.5 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 46.07069 |
| Height: | 8.858 |
| Length: | 11.417 |
| Shipping Dimensions: | 11.417" x 10.629" x 8.858" |
| Upc Code: | 50087547662088 |
| Case Cube: | 0.62207 |
| Weight: | 28.659 |
| Width/Diameter: | 10.629 |

0
