Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Universal™ Woodcase Colored Pencils 3 mm, Assorted Lead and Barrel Colors, 24/Pack
Manufacturer Number: 55324
Number: UNV-55324
Safety Data Sheets:
Add item to cart:
$10.13
/ Package
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Package* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | UNV-55324 |
| Description: | Universal™ Woodcase Colored Pencils 3 mm, Assorted Lead and Barrel Colors, 24/Pack |
| Additional Information: |
Coloring pencils for the kid in all of us. Sturdy woodcase pencils with vibrant soft cores for blending, shading, and an even laydown. Pre-sharpened pencils are ready out of the box and strong enough to resist chips. Assorted colors. Coloring pencils for the kid in all of us. Sturdy woodcase pencils with vibrant soft cores for blending, shading, and an even laydown. Pre-sharpened pencils are ready out of the box and strong enough to resist chips. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 55324 |
| Manufacturer Name: | Universal Office Products |
| Hazardous: | No |
| Supplier categories | Office, Arts & Crafts, Art Pencils |
| Country of origin | IN |
| Unspsc | 44121707 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Refillable (Yes/No) | No |
| Eraser (Yes/No) | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Compliance Standards | ACMI AP Non-Toxic Certified |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Retractable | No |
| Graphite Color Assortment | 24 Assorted Colors |
| Graphite Color(s) | Assorted |
| Graphite Diameter | 3 mm |
| Pencil Grip Type | Smooth Hexagonal |
| Art/Drafting Pencil Grade | All-Purpose/Scholastic |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pencil Barrel Color Assortment | 24 Assorted Colors |
| Pocket Clip Indicator | No |
| Color Family | Multicolor |
| Pencil Barrel Color(s) | Assorted |
| Pencil Barrel Material | Wood |
| Global Product Type | Art Pencils |
| Pre-Sharpened Woodcase (Yes/No) | No |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 26.73859 |
| Height: | 3.77 |
| Length: | 8.31 |
| Shipping Dimensions: | 8.31" x 3.94" x 3.77" |
| Upc Code: | 30087547553245 |
| Case Cube: | 0.07143 |
| Weight: | 1.91 |
| Width/Diameter: | 3.94 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 22.46532 |
| Height: | 12.4 |
| Length: | 17.32 |
| Shipping Dimensions: | 17.32" x 8.66" x 12.4" |
| Upc Code: | 50087547553249 |
| Case Cube: | 1.07633 |
| Weight: | 24.18 |
| Width/Diameter: | 8.66 |
| Unit: Package | |
| Unit: | Package |
| Density: | 28.20669 |
| Height: | 0.59 |
| Length: | 8.07 |
| Shipping Dimensions: | 8.07" x 3.86" x 0.59" |
| Upc Code: | 00087547553244 |
| Case Cube: | 0.01064 |
| Weight: | 0.3 |
| Width/Diameter: | 3.86 |

0
