Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Office Supplies > Envelopes, Mailers & Shipping Supplies > Envelopes/Mailers
Office Supplies > Envelopes, Mailers & Shipping Supplies > Storage Envelopes
Office Supplies > Envelopes, Mailers & Shipping Supplies > Storage Envelopes
Business Source Kraft Envelope with Square Flap and Clasp/Gummed Closure. #90. 9 X 12 in. Brown. 100/box.
Manufacturer Number: 35264
Number: UNV-35264
Add item to cart:
$65.94
/ Box
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | UNV-35264 |
| Description: | Business Source Kraft Envelope with Square Flap and Clasp/Gummed Closure. #90. 9 X 12 in. Brown. 100/box. |
| Additional Information: | These are durable envelopes made from heavy-duty 28 lb. basis weight brown Kraft. They resist rips and tears and feature a reinforced eyelet and metal two prong clasp to stand up to regular use. The reinforced clasp has rounded edges and is plated for rust-resistance. These envelopes have an open-end style construction with a large flap that has deep gumming for a secure seal. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | BSN36663 |
| Manufacturer Name: | |
| Color | brown |
| Composition | kraft |
| Gauge | 28 lb. |
| Brand | Business Source |
| Size | 9 X 12 inches |
| Case count | 100 |
| Supplier categories | Office, Envelopes & Mail Supplies, Storage Envelopes |
| Country of origin | VN |
| Unspsc | 44121507 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Keywords | 28-lb. Sub., 9 x 12, BSN36663, Brown Kraft, Clasp, Clasp Envelopes, Envelope, Envelopes, Kraft Envelope, Letters, Mailer, Mailrooms, Packages, Posts, Receiving, SPR08890, Shipping, Stationery, UNIVERSAL |
| Opening | Open End |
| Color(s) | Brown Kraft |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Exterior Material(s) | Kraft Paper Stock |
| Trade Size | #90 |
| Global Product Type | Clasp/Storage Envelopes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Color Family | Brown |
| Footnote 1 | Bond basis weight is measured in pounds per 500 uncut 17" x 22" sheets of paper |
| Envelopes/Mailers Closure | Clasp, Gummed |
| Security Tinted | No |
| Case Count | 100 |
| Basis Weight | 28 lb Bond |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Flap Type | Square |
| Product Compostability Indicator | N |
| Envelopes/Mailers Exterior Dimensions | 9 x 12 |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Seam Type | Center |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 13.6955 |
| Height: | 4.25 |
| Length: | 14.25 |
| Shipping Dimensions: | 14.25" x 10.0" x 4.25" |
| Upc Code: | 035255366632 |
| Case Cube: | 0.35048 |
| Weight: | 4.8 |
| Width/Diameter: | 10.0 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 13.26573 |
| Height: | 9.375 |
| Length: | 20.5 |
| Shipping Dimensions: | 20.5" x 15.25" x 9.375" |
| Upc Code: | 50087547352644 |
| Case Cube: | 1.6961 |
| Weight: | 22.5 |
| Width/Diameter: | 15.25 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 11.86096 |
| Height: | 4.25 |
| Length: | 14.25 |
| Shipping Dimensions: | 14.25" x 10.0" x 4.25" |
| Upc Code: | 087547352649 |
| Case Cube: | 0.35048 |
| Weight: | 4.157 |
| Width/Diameter: | 10.0 |

0
