Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Universal® Quad Rule Composition Book Quadrille (4 sq/in), Black Marble Cover, (100) 9.75 x 7.5 Sheets, 6/Pack
Manufacturer Number: 20957
Number: UNV-20957
Add item to cart:
$31.29
/ Package
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Package* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | UNV-20957 |
| Description: | Universal® Quad Rule Composition Book Quadrille (4 sq/in), Black Marble Cover, (100) 9.75 x 7.5 Sheets, 6/Pack |
| Additional Information: |
Stay organized with these classic marble cover composition books. 4x 4 per square inch quad rulings for graphing and drawing. Secure sewn binding with rigid cover and back. Schedule planner and conversion tables on inside cover. Stay organized with these classic marble cover quad rule composition books. 4 x 4 per square inch quad rulings for graphing and drawing. Secure sewn binding with rigid cover and back. Schedule planner and conversion tables on the inside/back cover. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 20957 |
| Manufacturer Name: | Universal Office Products |
| Supplier categories | Office, Notebooks & Journals, Composition Books |
| Country of origin | IN |
| Unspsc | 14111514 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Columns per Sheet | 1 |
| Sheet Color | White |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Number of Subjects/Sections | 1 |
| Pocket-Sized Indicator | N |
| Global Product Type | Composition Books |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Front-Cover Material | Paper |
| Sheet Basis Weight (lb) | 38 lb Text |
| Sheet-Ruling Color | Blue |
| Book-Spine Length | 9.75" |
| Number of Section Dividers | 0 |
| Dated/Undated | Undated |
| Sheets per Book/Journal | 100 |
| Color Family | Black |
| Back-Cover Material | Paper |
| Cover Color | Black Marble |
| Sheet Ruling Size | 4 sq/in |
| Product Compostability Indicator | N |
| Book-Binding Type | Sewn |
| Sheet Size (Bound-Side First) | 9.75 x 7.5 |
| Book Width | 7.5" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Book-Binding Edge | Side |
| Sheet Rule/Format Type | Quadrille Rule |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Number of Pockets | 0 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 40.71406 |
| Height: | 9.055 |
| Length: | 15.748 |
| Shipping Dimensions: | 15.748" x 10.236" x 9.055" |
| Upc Code: | 50087547209573 |
| Case Cube: | 0.8447 |
| Weight: | 34.391 |
| Width/Diameter: | 10.236 |
| Unit: Package | |
| Unit: | Package |
| Density: | 48.13405 |
| Height: | 1.9 |
| Length: | 9.8 |
| Shipping Dimensions: | 9.8" x 7.5" x 1.9" |
| Upc Code: | 00087547209578 |
| Case Cube: | 0.08082 |
| Weight: | 3.89 |
| Width/Diameter: | 7.5 |

0
