Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Universal® Indoor/Outdoor Round Wall Clock 13.5" Overall Diameter, Black Case, 1 AA (sold separately)
Manufacturer Number: 11381
Number: UNV-11381
Add item to cart:
$81.10
/ Each
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | UNV-11381 |
| Description: | Universal® Indoor/Outdoor Round Wall Clock 13.5" Overall Diameter, Black Case, 1 AA (sold separately) |
| Additional Information: |
Shatter- and weather-resistant case, lens, and dial. Built to handle elements of nature. Durable clock, operates indoors or outdoors. Energy-efficient. Shatter- and weather-resistant case, lens, and dial make this clock tough enough for indoor or outdoor use. Durable clock that’s built to handle the elements of nature. Features hour, minute, and second hands for precise reading. Clock is designed to get the most out of every battery, saving you time and money. Uses 1 AA battery (sold separately). |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 11381 |
| Manufacturer Name: | Universal Office Products |
| Supplier categories | Furniture, Room Accessories, Clocks |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 54111601 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Keywords | Black Case, Chronographs, Chronometers, Clock, Clocks, Duration-Marker, EXECUTIVE IMPRESSIONS, Indoor, Indoor Wall Clock, Quartz Movement, Second Hand, Tick-tock, Time-Keeper, Timepiece, Timepieces, Wall Clock |
| Movement Type | Quartz |
| Shape | Round |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Hand/Digit Color(s) | Black |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Compliance Standards | RoHS Compliant |
| Clocks Dial Diameter | 12" |
| Lens Material/Technology | Plastic |
| Global Product Type | Wall Clocks |
| Case Color(s) | Black |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Height | 13.5" |
| Product Compostability Indicator | N |
| Second Hand Color(s) | Red |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Second Hand/Display | Yes |
| Overall Diameter | 13.5" |
| Depth | 1.75" |
| Width | 13.5" |
| Minute Track/Display | Yes |
| Clocks Display Type | Analog |
| Face Color(s) | White |
| Time Format | Standard (12-Hour) |
| Case Material | Plastic |
| Power Source(s) | 1 AA (sold separately) |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 6.79672 |
| Height: | 2.16 |
| Length: | 13.9 |
| Shipping Dimensions: | 13.9" x 13.8" x 2.16" |
| Upc Code: | 087547113813 |
| Case Cube: | 0.22658 |
| Weight: | 1.54 |
| Width/Diameter: | 13.8 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 6.09428 |
| Height: | 14.6 |
| Length: | 22.6 |
| Shipping Dimensions: | 22.6" x 15.15" x 14.6" |
| Upc Code: | 50087547113818 |
| Case Cube: | 2.89288 |
| Weight: | 17.63 |
| Width/Diameter: | 15.15 |

0
