Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Universal® Binder Clips Value Pack, Small, Black/Silver, 36/Box
Manufacturer Number: 10200VP3
Number: UNV-10200
Add item to cart:
$8.27
/ Package
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Package* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | UNV-10200 |
| Description: | Universal® Binder Clips Value Pack, Small, Black/Silver, 36/Box |
| Additional Information: |
Triangular design provides strength and compression. Handles can be hung, folded flat against clipped material, or removed for permanent binding. Ultra-efficient binder clips feature handles that can be hung, folded flat against clipped material, or removed for permanent binding. Efficient triangular design provides optimum strength and compression. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 10200VP3 |
| Manufacturer Name: | Universal Office Products |
| Supplier categories | Office, Tape, Adhesives & Fasteners, Clips/Clamps |
| Country of origin | CN |
| Unspsc | 44122105 |
| Warranty | Manufacturer's limited one-year warranty. |
| Keywords | Affixers, Affixes, Attach, BSN65364, Binder clips, Clamp, Clasps, Fasteners, Hasps, SPR02300, UNIVERSAL |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Clip/Clamp Width | 0.75" |
| Clip/Clamp Type | Binder Clips |
| Clip/Clamp Material(s) | Metal, Steel Wire |
| Clip/Clamp Trade Size | Small |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Clip/Clamp Coating/Finish | Epoxy |
| Clip/Clamp Jaw-Size Capacity | 0.38" |
| Special Features | Value Pack—Stock up and save! |
| Clip/Clamp Color(s) | Black/Silver |
| Global Product Type | Binder Clips |
| Unit: Dozen | |
| Unit: | Dozen |
| Density: | 42.26747 |
| Height: | 0.79 |
| Length: | 2.76 |
| Shipping Dimensions: | 2.76" x 1.5" x 0.79" |
| Upc Code: | 87547102008 |
| Case Cube: | 0.00189 |
| Weight: | 0.08 |
| Width/Diameter: | 1.5 |
| Unit: Package | |
| Unit: | Package |
| Pack: | 12/Dozen |
| Density: | 38.64561 |
| Height: | 1.58 |
| Length: | 2.83 |
| Shipping Dimensions: | 2.83" x 2.6" x 1.58" |
| Upc Code: | 087547979273 |
| Case Cube: | 0.00673 |
| Weight: | 0.26 |
| Width/Diameter: | 2.6 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 27.93842 |
| Height: | 7.8 |
| Length: | 16.73 |
| Shipping Dimensions: | 16.73" x 12.2" x 7.8" |
| Upc Code: | 50087547102003 |
| Case Cube: | 0.92131 |
| Weight: | 25.74 |
| Width/Diameter: | 12.2 |
| Unit: Pallet | |
| Unit: | Pallet |
| Upc Code: | 50087547979278 |

0



