Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
TRU RED™ Wirebound Hardcover Notebook 1-Subject, Narrow Rule, Gray/Teal Cover, (80) 11 x 8.5 Sheets
Manufacturer Number: TR55738
Number: TUD-24383517
Add item to cart:
$18.97
/ Each
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | TUD-24383517 |
| Description: | TRU RED™ Wirebound Hardcover Notebook 1-Subject, Narrow Rule, Gray/Teal Cover, (80) 11 x 8.5 Sheets |
| Additional Information: |
Simply and stylishly express and organize your creative insights and important ideas. Two-tone hardcover design. Twin-wire coil binding. Premium heavyweight paper. Perforated sheets. Stylishly express and organize your creative insights and important ideas. Whether you're addressing the big issues and solving fundamental problems or simply tracking meeting notes and managing to-do lists, the two-tone hardcover design conveys a contemporary aesthetic while enhancing durability to protect your hard work. Twin-wire coil binding enables versatile setup options and effortless page turning. Premium heavyweight paper ensures a smooth writing experience. Left-margin micro-perforations allow for neat and easy sheet removal. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | TR55738 |
| Manufacturer Name: | TRU RED™ |
| Supplier categories | Office, Notebooks & Journals, General Purpose Notebooks |
| Country of origin | Taiwan |
| Unspsc | 14111514 |
| Keywords | Booklets, Classrooms, Education, Schools, Students, Tablets |
| Sheet Ruling Size | 1/4" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Sheet Rule/Format Type | Narrow Rule |
| Pocket-Sized Indicator | N |
| Sheet Color | White |
| Pocket Details | Business Card Holder, Loose-Sheet Pocket |
| Sheets per Book/Journal | 80 |
| Color Family | Multicolor |
| Cover Color | Gray/Teal |
| Sheet Perforation Details | Micro-Perforation |
| Sheet Size (Bound-Side First) | 11 x 8.5 |
| Book-Binding Edge | Side |
| Book Width | 9.13" |
| Number of Pockets | 2 |
| Number of Section Dividers | 0 |
| Back-Cover Material | Kraft Board |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Book-Binding Type | Wire-O |
| Number of Subjects/Sections | 1 |
| Front-Cover Material | Kraft Board |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Dated/Undated | Undated |
| Global Product Type | General Purpose Notebooks |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Book-Spine Length | 11.34" |
| Sheet-Ruling Color | Blue |
| Book-Binding Details | Twin-Wire: Hard Cover |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 28.3137 |
| Height: | 8.713 |
| Length: | 12.669 |
| Shipping Dimensions: | 12.669" x 11.583" x 8.713" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 0.73992 |
| Weight: | 20.95 |
| Width/Diameter: | 11.583 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 30.31102 |
| Height: | 0.835 |
| Length: | 11.403 |
| Shipping Dimensions: | 11.403" x 9.496" x 0.835" |
| Upc Code: | 718103330114 |
| Case Cube: | 0.05232 |
| Weight: | 1.586 |
| Width/Diameter: | 9.496 |

0
