Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Tripp Lite Internet Office™ UPS System, RJ11, 6 Outlet
Manufacturer Number: INTERNET350U
Number: TRP-INTERNET350U
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | TRP-INTERNET350U |
| Description: | Tripp Lite Internet Office™ UPS System, RJ11, 6 Outlet |
| Additional Information: |
Battery backup system with AC, phone, DSL and Ethernet surge protection. UPS system delivers battery-derived AC output during blackouts and brownouts, providing time to safely shutdown computers and other sensitive electronics. Widely spaced outlets accommodate large transformer plugs without blocking outlets. Built-in TEL/DSL line surge suppression protects modems, fax machines and phones. USB connectivity and free downloadable PowerAlert monitoring software enables unattended, automatic file save, software close and safe system shutdown. Space-saving, ultra-compact housing fits almost anywhere. Audible alarm and front panel LEDs offer status information regarding line and battery power operation.
Warranty: Manufacturer's three-year warranty. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | INTERNET350U |
| Manufacturer Name: | Tripp Lite |
| Supplier categories | Technology, Backup Systems & Disks, Backup Systems |
| Unspsc | 39121011 |
| Warranty | Manufacturer's limited three-year warranty. |
| Keywords | 350VA, 350VA UPS, APC UPS, APW, Auxiliary, Back-Ups, Backup Systems, Battery, Battery Backup, CPU, Compact UPS, Computer, Current, Electric/Electrical, Internet Office, Modems, Office Machine, PCs, Power, Power Backup, Power Backup Systems, Power Surge, Protection, Protector, Shutdown Software, Surge & Noise Protection, Surge Protector, Surge Suppressors, TRIPP LITE, UPS, UPS Backup Systems, UPS Power Backup Desktop UPS, Uninterruptable Power Source INTERNET350U, Voltage, battery backup system, compact, desktop UPS, flat pack UPS |
| Connector/Port/Interface | USB |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Global Product Type | Backup Systems |
| Joules Of Surge Protection | 380 J |
| Number of Outlets | 6 |
| Connected Equipment Guarantee/Warranty | $100,000 Ultimate Lifetime Insurance |
| Run Time | 15 minutes |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Width | 8" |
| Compliance Standards | Conforms to UL 1778 Standards |
| Height | 3" |
| Battery Recharge Time | 4 h |
| Alarm(s) | Audible |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Emergency Power Off (EPO) | No |
| Cord Length | 6 ft |
| Depth | 6 2/5" |
| Telephone/Internet Protection | Phone |
| React Time | Instantaneous |
| Weight | 5 lbs |
| Backup Time at Full Load | 350 Volts @ 2.5 minutes |
| Backup Time at Half Load | 11 minutes @ 90 Watts |
| Disclaimer Statement | Run Time based on single PC load with 15" flat panel monitor. |
| Number of Outlets/Type | 3 Surge Only |
| System VA | 350 VA |
| Color(s) | Black |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | No |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 27.96289 |
| Height: | 4.13 |
| Length: | 7.68 |
| Shipping Dimensions: | 7.68" x 11.3" x 4.13" |
| Upc Code: | 00003733100559 |
| Case Cube: | 0.20742 |
| Weight: | 5.8 |
| Width/Diameter: | 11.3 |

0
