Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Tork® Xpressnap Fit® Interfold Dispenser Napkins 2-Ply, 6.5 x 8.39, Natural, 120/Pack, 36 Packs/Carton
Manufacturer Number: DX806E
Number: TRK-DX806E
Add item to cart:
$111.95
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | TRK-DX806E |
| Description: | Tork® Xpressnap Fit® Interfold Dispenser Napkins 2-Ply, 6.5 x 8.39, Natural, 120/Pack, 36 Packs/Carton |
| Additional Information: |
A space-saving fold that opens to a full-size napkin. Compact case which simplifies shipping and storage. Unique pack solution, bundles are protected by a plastic bag for improved hygiene and handling. A napkin designed specifically for use with the Tork Xpressnap® Fit dispensing system. Run your business more efficiently. Tork Xpressnap Fit® Universal Napkins are ideal for quick service food and drink restaurants. The one-at-a-time removable paper napkins serve more guests between refills – compared to tallfold and minifold systems. This will reduce the workload of the employees, allowing them to concentrate on the essentials - service, food and guests. It also cuts inventory space and reduces unused napkins thrown-away by more than half. Tork Xpressnap Fit Dispenser Napkins, natural one-ply are ideal for establishments that pay attention to a great guest experience. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | DX806E |
| Manufacturer Name: | Essity (SCA North America) |
| Supplier categories | Food Service, Napkins, Dispensers & Towelettes, Dispenser Napkins |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 52121602 |
| Global Product Type | Dispenser Napkins |
| Width | 6.5" |
| Color(s) | Natural |
| Product Compostability Location | Commercial Facility |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Folded Depth | 4.21" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Napkin Type | Interfold Dispenser |
| Compliance Standards | BPI Certified Compostable, EcoLogo Certified, Green Seal Certified, LEED Applicable |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 90% |
| For Use With | Tork® N14 Xpressnap® Fit Napkin Dispensers - 7232000, 7432000 |
| Number of Plies | 2 |
| Number of Napkins Per Container | 120 |
| Product Compostability Indicator | Y |
| Material(s) | Paper |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| Product Compostability Certification | BPI Certified Compostable |
| Depth | 8.39" |
| Folded Width | 3.27" |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 11.80762 |
| Height: | 7.375 |
| Length: | 22.25 |
| Shipping Dimensions: | 22.25" x 13.375" x 7.375" |
| Upc Code: | 10073286658361 |
| Case Cube: | 1.27011 |
| Weight: | 14.997 |
| Width/Diameter: | 13.375 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 11.80762 |
| Height: | 7.375 |
| Length: | 22.25 |
| Shipping Dimensions: | 22.25" x 13.375" x 7.375" |
| Upc Code: | 073286658364 |
| Case Cube: | 1.27011 |
| Weight: | 14.997 |
| Width/Diameter: | 13.375 |

0
