Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ Deluxe Expandable Indexed Desk File/Sorter Reinforced Tabs, 20 Dividers, Alpha Index, Letter Size, Dark Blue Cover
Manufacturer Number: 89282
Number: SMD-89282
Add item to cart:
$37.75
/ Each
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-89282 |
| Description: | Smead™ Deluxe Expandable Indexed Desk File/Sorter Reinforced Tabs, 20 Dividers, Alpha Index, Letter Size, Dark Blue Cover |
| Additional Information: |
Keep loose paperwork neatly categorized in this attractive desktop file. Heavyweight dividers are bound book-style so it's easy to open to the desired section. Reinforced index tabs are printed on both sides. Each section expands to 1 3/8" for larger filing capabilities. Non-soiling extra tough finish. Keep loose paperwork neatly categorized in this attractive desktop file. Heavyweight dividers are bound book-style so it's easy to open to the desired section. Reinforced index tabs are printed on both sides. Each section expands to 1 3/8" for larger filing capabilities. Accordion fold is tape reinforced. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 89282 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Suggested List Price: | $39.22 |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, Indexed Sorters |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 44122027 |
| Keywords | Accordion File Sorter, Alphabetical, Cataloging, Check, Checks, Daily Desk Files, Daily Sorter, Desk File Sorters, Desk Files, Directories, Dossier, File Sorter, Filing, Indexed File, Indexed Sorter, Letter Size, Recordkeeping, Recycled, Recycled Product, Recycled Products, SMEAD, Sorter, Sorters |
| Width | 9.78" |
| Global Product Type | Alpha Indexed Sorters |
| Divider/Tab Material(s) | Heavyweight Paper |
| Index Sorters Material Family | Natural Fiber |
| Divider Color | White |
| Color Family | Blue |
| Height/Length | 11.75" |
| Preprinted Index Range | A to Z |
| Special Features | Reinforced Index Tabs |
| Indexed Sorter Type | Folio |
| Number of Dividers | 20 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Product Compostability Indicator | N |
| Preprinted Index Type | Alpha |
| Document Size | Letter |
| Cover/Frame Material(s) | Heavyweight Paper |
| Cover/Frame Color | Dark Blue |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Green Information | Cover contains 35% total recycled content. Dividers contain 10% total recycled content. |
| Tab Color(s) | White |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 17.37107 |
| Height: | 0.7 |
| Length: | 12.5 |
| Shipping Dimensions: | 12.5" x 10.3" x 0.7" |
| Upc Code: | 086486892827 |
| Case Cube: | 0.05216 |
| Weight: | 0.906 |
| Width/Diameter: | 10.3 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 15.78082 |
| Height: | 4.38 |
| Length: | 12.5 |
| Shipping Dimensions: | 12.5" x 11.0" x 4.38" |
| Upc Code: | 50086486892822 |
| Case Cube: | 0.34852 |
| Weight: | 5.5 |
| Width/Diameter: | 11.0 |

0
