Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ Clear Front Report Cover Double-Prong Fastener, 0.5" Capacity, 8.5 x 11, Clear/Dark Blue, 25/Box
Manufacturer Number: 87455
Number: SMD-87455
Add item to cart:
$121.88
/ Box
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-87455 |
| Description: | Smead™ Clear Front Report Cover Double-Prong Fastener, 0.5" Capacity, 8.5 x 11, Clear/Dark Blue, 25/Box |
| Additional Information: |
Perfect for presentations, reports and projects. Clear front shows front page of presentation or report. Durable colored stock back panel and binding edge. Holds up to 80 three-hole punched sheets. Let the front page or cover letter of your report or presentation show through in style with these attractive brief covers. Classic premium stock with clear polypropylene front attracts reader to your first page. Perfect for presentations, reports and projects. Durable colored stock back panel and binding edge. Holds up to 80 three-hole punched sheets. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 87455 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Supplier categories | Office, Binders & Binding Supplies, Report Covers |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 44122013 |
| Keywords | 11 x 8-1/2, Briefs, Cover, Covering, Dark Blue, Documents, Folder, Handouts, Jacket, Portfolio, Portfolios, Presentations, Proposals, Recycled Product, Recycled Products, Report Cover, Report Covers, Resumes, SMEAD, Sheaths, Sleeves, Tang Fastener, Tang Fasteners |
| Sheet Size | 8.5 x 11 |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Cover Material(s) | Polypropylene |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Fastener Material | Metal |
| Global Product Type | Tang/Prong Binding Report Covers |
| Sheet Capacity | 80 |
| Back Cover Color(s) | Dark Blue |
| Sheet Type | Punched |
| Spine Color(s) | Dark Blue |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| Report Cover Quantity | 25 |
| Center To Center | 4.25" |
| Total Recycled Content Percent | 55% |
| Capacity Range [Max] | 0.5" |
| Product Compostability Indicator | N |
| Number of Fasteners | 3 |
| Front Cover Color(s) | Clear |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Color Family | Clear |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 45% |
| Fastener Type | Double-Prong Fastener |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 14.17612 |
| Height: | 2.8 |
| Length: | 11.8 |
| Shipping Dimensions: | 11.8" x 9.5" x 2.8" |
| Upc Code: | 30086486874558 |
| Case Cube: | 0.18164 |
| Weight: | 2.575 |
| Width/Diameter: | 9.5 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 13.33724 |
| Height: | 12.13 |
| Length: | 19.75 |
| Shipping Dimensions: | 19.75" x 13.25" x 12.13" |
| Upc Code: | 50086486874552 |
| Case Cube: | 1.83696 |
| Weight: | 24.5 |
| Width/Diameter: | 13.25 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 14.17612 |
| Height: | 2.8 |
| Length: | 11.8 |
| Shipping Dimensions: | 11.8" x 9.5" x 2.8" |
| Upc Code: | 000000000000 |
| Case Cube: | 0.18164 |
| Weight: | 2.575 |
| Width/Diameter: | 9.5 |

0
