Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ Clear Front Report Cover Poly Double-Prong Fastener, 0.5" Capacity, 8.5 x 11, Clear/Black, 25/Box
Manufacturer Number: 87453
Number: SMD-87453
Add item to cart:
$124.68
/ Box
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-87453 |
| Description: | Smead™ Clear Front Report Cover Poly Double-Prong Fastener, 0.5" Capacity, 8.5 x 11, Clear/Black, 25/Box |
| Additional Information: |
Perfect for presentations, reports and projects. Clear front shows front page of presentation or report. Durable colored stock back panel and binding edge. Holds up to 80 three-hole punched sheets. Let the front page or cover letter of your report or presentation show through in style with these attractive brief covers. Classic premium stock with clear polypropylene front attracts reader to your first page. Perfect for presentations, reports and projects. Durable colored stock back panel and binding edge. Holds up to 80 three-hole punched sheets. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 87453 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Supplier categories | Office, Binders & Binding Supplies, Report Covers |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 44122013 |
| Keywords | 11 x 8-1/2, Black, Briefs, Cover, Covering, Documents, Folder, Handouts, Jacket, Portfolio, Portfolios, Presentations, Proposals, Recycled Product, Recycled Products, Report Cover, Report Covers, Resumes, SMEAD, Sheaths, Sleeves, Tang Fastener, Tang Fasteners |
| Spine Color(s) | Black |
| Center To Center | 4.25" |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 45% |
| Total Recycled Content Percent | 55% |
| Cover Material(s) | Polypropylene |
| Sheet Capacity | 80 |
| Fastener Type | Double-Prong Fastener |
| Fastener Material | Metal |
| Report Cover Quantity | 25 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| Sheet Size | 8.5 x 11 |
| Front Cover Color(s) | Clear |
| Number of Fasteners | 3 |
| Global Product Type | Tang/Prong Binding Report Covers |
| Sheet Type | Punched |
| Back Cover Color(s) | Black |
| Capacity Range [Max] | 0.5" |
| Color Family | Clear |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 13.29643 |
| Height: | 2.8 |
| Length: | 12.0 |
| Shipping Dimensions: | 12.0" x 9.6" x 2.8" |
| Upc Code: | 30086486874534 |
| Case Cube: | 0.18667 |
| Weight: | 2.482 |
| Width/Diameter: | 9.6 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 13.33724 |
| Height: | 12.13 |
| Length: | 19.75 |
| Shipping Dimensions: | 19.75" x 13.25" x 12.13" |
| Upc Code: | 50086486874538 |
| Case Cube: | 1.83696 |
| Weight: | 24.5 |
| Width/Diameter: | 13.25 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 13.29643 |
| Height: | 2.8 |
| Length: | 12.0 |
| Shipping Dimensions: | 12.0" x 9.6" x 2.8" |
| Upc Code: | 000000000000 |
| Case Cube: | 0.18667 |
| Weight: | 2.482 |
| Width/Diameter: | 9.6 |

0
