Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ Clear Front Report Cover Double-Prong Fastener, 0.5" Capacity, 8.5 x 11, Clear/Blue, 25/Box
Manufacturer Number: 87452
Number: SMD-87452
Add item to cart:
$120.70
/ Box
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-87452 |
| Description: | Smead™ Clear Front Report Cover Double-Prong Fastener, 0.5" Capacity, 8.5 x 11, Clear/Blue, 25/Box |
| Additional Information: |
Perfect for presentations, reports and projects. Clear front shows front page of presentation or report. Durable colored stock back panel and binding edge. Holds up to 80 three-hole punched sheets. Let the front page or cover letter of your report or presentation show through in style with these attractive brief covers. Classic premium stock with clear polypropylene front attracts reader to your first page. Perfect for presentations, reports and projects. Durable colored stock back panel and binding edge. Holds up to 80 three-hole punched sheets. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 87452 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Supplier categories | Office, Binders & Binding Supplies, Report Covers |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 44122013 |
| Keywords | 11 x 8-1/2, Blue, Briefs, Cover, Covering, Documents, Folder, Handouts, Jacket, Portfolio, Portfolios, Presentations, Proposals, Recycled Product, Recycled Products, Report Cover, Report Covers, Resumes, SMEAD, Sheaths, Sleeves, Tang Fasteners |
| Front Cover Color(s) | Clear |
| Number of Fasteners | 3 |
| Sheet Type | Punched |
| Back Cover Color(s) | Blue |
| Product Compostability Indicator | N |
| Center To Center | 4.25" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 45% |
| Capacity Range [Max] | 0.5" |
| Spine Color(s) | Blue |
| Sheet Size | 8.5 x 11 |
| Cover Material(s) | Polypropylene |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| Color Family | Clear |
| Global Product Type | Tang/Prong Binding Report Covers |
| Fastener Material | Metal |
| Fastener Type | Double-Prong Fastener |
| Total Recycled Content Percent | 55% |
| Sheet Capacity | 80 |
| Report Cover Quantity | 25 |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 12.92127 |
| Height: | 2.78 |
| Length: | 11.8 |
| Shipping Dimensions: | 11.8" x 9.67" x 2.78" |
| Upc Code: | 30086486874527 |
| Case Cube: | 0.18357 |
| Weight: | 2.372 |
| Width/Diameter: | 9.67 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 13.00048 |
| Height: | 12.08 |
| Length: | 19.97 |
| Shipping Dimensions: | 19.97" x 13.46" x 12.08" |
| Upc Code: | 50086486874521 |
| Case Cube: | 1.87908 |
| Weight: | 24.429 |
| Width/Diameter: | 13.46 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 12.92127 |
| Height: | 2.78 |
| Length: | 11.8 |
| Shipping Dimensions: | 11.8" x 9.67" x 2.78" |
| Upc Code: | 086486874526 |
| Case Cube: | 0.18357 |
| Weight: | 2.372 |
| Width/Diameter: | 9.67 |

0
