Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ Prong Fastener Premium Pressboard Report Cover Two-Piece 3" Capacity, 8.5 x 11, Red/Red
Manufacturer Number: 81752
Number: SMD-81752
Add item to cart:
$8.93
/ Each
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-81752 |
| Description: | Smead™ Prong Fastener Premium Pressboard Report Cover Two-Piece 3" Capacity, 8.5 x 11, Red/Red |
| Additional Information: |
Two-piece-style cover with matching tear resistant hinge compresses material tightly to reduce bulk. Durable premium pressboard material is coated to resist moisture and stains. Designed to hold securely without damaging the document or binder hinge. Durable matching tear resistant hinge. Perfect for presentations, reports, manuscripts and proposals. Two-piece coated premium pressboard cover compresses material tightly to reduce bulk. Neatly bind and cover presentations, reports, manuscripts, proposals or other documents that require loose leaf style binding. Made of heavy-duty 25 point colored premium pressboard stock for added durability. Coated to resist moisture and stains. Fastener 8.5" center to center. Embossed title panel on front cover. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 81752 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Suggested List Price: | $9.01 |
| Supplier categories | Office, Binders & Binding Supplies, Report Covers |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122013 |
| Keywords | 11 x 8-1/2 Sheet Size, Briefs, Cover, Covering, Documents, Folder, Handouts, Jacket, Portfolio, Portfolios, Presentations, Pressboard Report Covers, Prong Fastener, Prong Fasteners, Proposals, Recycled Product, Recycled Products, Red, Report, Report Cover, Report Covers, Resumes, SMEAD, Sheaths, Side Opening, Sleeves |
| Front Cover Color(s) | Red |
| Sheet Type | Punched |
| Number of Fasteners | 1 |
| Special Features | Side Opening—Punched fastener holes are 8.5" center to center. |
| Back Cover Color(s) | Red |
| Product Compostability Indicator | N |
| Center To Center | 8.5" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 70% |
| Capacity Range [Max] | 3" |
| Spine Color(s) | Red |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Sheet Size | 8.5 x 11 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 30% |
| Cover Material(s) | 25-pt. Premium Pressboard |
| Fastener Type | Two-Piece Prong Fastener |
| Fastener Material | Metal |
| Global Product Type | Tang/Prong Binding Report Covers |
| Color Family | Red |
| Sheet Capacity | 750 |
| Report Cover Quantity | 1 |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| Disclaimer Statement | Product Change Notice: Due to industry wide raw material discontinuation this has been manufactured with a different material and/or color than what you have received in the past. Products may be constructed with dove gray tape along the spine. This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Title Panel | Yes |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 16.69926 |
| Height: | 0.25 |
| Length: | 11.5 |
| Shipping Dimensions: | 11.5" x 9.25" x 0.25" |
| Upc Code: | 086486817523 |
| Case Cube: | 0.01539 |
| Weight: | 0.257 |
| Width/Diameter: | 9.25 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 23.55403 |
| Height: | 10.38 |
| Length: | 16.63 |
| Shipping Dimensions: | 16.63" x 12.75" x 10.38" |
| Upc Code: | 50086486817528 |
| Case Cube: | 1.27367 |
| Weight: | 30.0 |
| Width/Diameter: | 12.75 |

0
