Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ Prong Fastener Pressboard Report Cover Two-Piece 2" Capacity, 8.5 x 14, Black/Black
Manufacturer Number: 81733
Number: SMD-81733
Add item to cart:
$11.99
/ Each
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-81733 |
| Description: | Smead™ Prong Fastener Pressboard Report Cover Two-Piece 2" Capacity, 8.5 x 14, Black/Black |
| Additional Information: |
Neatly bind and cover presentations, reports, proposals and other documents. Made from heavy-duty premium pressboard for superior durability. Two-piece style cover compresses material tightly to reduce bulk. Embossed title panel on front cover. Perfect for presentations, reports, manuscripts and proposals. Neatly bind and cover presentations, reports, manuscripts, proposals or other documents that require loose-leaf style binding. Two-piece cover compresses material tightly to reduce bulk. A fastener compressor holds the report tightly together without damaging the document or the binder hinge. Made from heavy-duty 25 point premium pressboard for superior durability. Embossed title panel on front cover. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 81733 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Supplier categories | Office, Binders & Binding Supplies, Report Covers |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122003 |
| Keywords | Report Covers, Report Covers-Prong Fastener, Smead® |
| Front Cover Color(s) | Black |
| Number of Fasteners | 1 |
| Sheet Type | Punched |
| Special Features | Top Opening—Holes 2.75" center to center. |
| Back Cover Color(s) | Black |
| Product Compostability Indicator | N |
| Center To Center | 2.75" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 70% |
| Capacity Range [Max] | 2" |
| Spine Color(s) | Black |
| Sheet Size | 8.5 x 14 |
| Cover Material(s) | 25-pt. Premium Pressboard |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 30% |
| Color Family | Black |
| Global Product Type | Tang/Prong Binding Report Covers |
| Fastener Material | Metal |
| Fastener Type | Two-Piece Prong Fastener |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| Sheet Capacity | 500 |
| Report Cover Quantity | 1 |
| Disclaimer Statement | Product Change Notice: Due to industry wide raw material discontinuation this has been manufactured with a different material and/or color than what you have received in the past. Products may be constructed with dove gray tape along the spine. This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Title Panel | Yes |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 534.37311 |
| Height: | 0.25 |
| Length: | 14.5 |
| Shipping Dimensions: | 14.5" x 9.0" x 0.25" |
| Upc Code: | 000000000000 |
| Case Cube: | 0.00069 |
| Weight: | 0.368 |
| Width/Diameter: | 9.0 |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 10.65877 |
| Height: | 9.19 |
| Length: | 15.44 |
| Shipping Dimensions: | 15.44" x 10.5" x 9.19" |
| Case Cube: | 0.8622 |
| Weight: | 9.19 |
| Width/Diameter: | 10.5 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 21.49707 |
| Height: | 10.63 |
| Length: | 17.5 |
| Shipping Dimensions: | 17.5" x 15.88" x 10.63" |
| Upc Code: | 50086486817337 |
| Case Cube: | 1.70954 |
| Weight: | 36.75 |
| Width/Diameter: | 15.88 |

0
