Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ Prong Fastener Pressboard Report Cover Two-Piece 3" Capacity, 8.5 x 11, Green/Green
Manufacturer Number: 81451
Number: SMD-81451
Add item to cart:
$7.68
/ Each
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-81451 |
| Description: | Smead™ Prong Fastener Pressboard Report Cover Two-Piece 3" Capacity, 8.5 x 11, Green/Green |
| Additional Information: |
Neatly bind and cover presentations, reports, proposals and other documents. Made from heavy-duty premium pressboard for superior durability. Two-piece style cover compresses material tightly to reduce bulk. Embossed title panel on front cover. Perfect for presentations, reports, manuscripts and proposals. Neatly bind and cover presentations, reports, manuscripts, proposals or other documents that require loose-leaf style binding. Two-piece cover compresses material tightly to reduce bulk. A fastener compressor holds the report tightly together without damaging the document or the binder hinge. Made from heavy-duty 25 point premium pressboard for superior durability. Embossed title panel on front cover. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 81451 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Suggested List Price: | $8.40 |
| Supplier categories | Office, Binders & Binding Supplies, Report Covers |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122013 |
| Keywords | Report Covers, Report Covers-Prong Fastener, Smead® |
| Product Compostability Indicator | N |
| Global Product Type | Tang/Prong Binding Report Covers |
| Disclaimer Statement | Product Change Notice: Due to industry wide raw material discontinuation this has been manufactured with a different material and/or color than what you have received in the past. Products may be constructed with dove gray tape along the spine. This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Special Features | Side Opening—Holes 8.5" center to center. |
| Sheet Capacity | 750 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Report Cover Quantity | 1 |
| Back Cover Color(s) | Green |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| Sheet Size | 8.5 x 11 |
| Fastener Type | Two-Piece Prong Fastener |
| Front Cover Color(s) | Green |
| Cover Material(s) | 25-pt. Premium Pressboard |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 30% |
| Title Panel | Yes |
| Number of Fasteners | 1 |
| Capacity Range [Max] | 3" |
| Color Family | Green |
| Fastener Material | Metal |
| Center To Center | 8.5" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 70% |
| Sheet Type | Punched |
| Spine Color(s) | Green |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 40.94315 |
| Height: | 11.0 |
| Length: | 0.13 |
| Shipping Dimensions: | 0.13" x 8.5" x 11.0" |
| Upc Code: | 000000000000 |
| Case Cube: | 0.00703 |
| Weight: | 0.288 |
| Width/Diameter: | 8.5 |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 15.311 |
| Height: | 7.5 |
| Length: | 11.88 |
| Shipping Dimensions: | 11.88" x 9.5" x 7.5" |
| Case Cube: | 0.48984 |
| Weight: | 7.5 |
| Width/Diameter: | 9.5 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 26.00207 |
| Height: | 12.25 |
| Length: | 15.5 |
| Shipping Dimensions: | 15.5" x 10.5" x 12.25" |
| Upc Code: | 50086486814510 |
| Case Cube: | 1.15375 |
| Weight: | 30.0 |
| Width/Diameter: | 10.5 |

0
