Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ Prong Fastener Premium Pressboard Report Cover Two-Piece 2" Capacity, 8.5 x 11, Black/Black
Manufacturer Number: 81124
Number: SMD-81124
Add item to cart:
$11.62
/ Each
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-81124 |
| Description: | Smead™ Prong Fastener Premium Pressboard Report Cover Two-Piece 2" Capacity, 8.5 x 11, Black/Black |
| Additional Information: |
Two-piece-style cover with matching tear resistant hinge compresses material tightly to reduce bulk. Durable premium pressboard material is coated to resist moisture and stains. Designed to hold securely without damaging the document or binder hinge. Durable matching tear resistant hinge. Perfect for presentations, reports, manuscripts and proposals. Two-piece coated premium pressboard cover compresses material tightly to reduce bulk. Neatly bind and cover presentations, reports, manuscripts, proposals or other documents that require loose leaf style binding. Made of heavy-duty 25 point colored premium pressboard stock for added durability. Coated to resist moisture and stains. Fastener 8.5" center to center. Embossed title panel on front cover. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 81124 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Supplier categories | Office, Binders & Binding Supplies, Report Covers |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122013 |
| Keywords | 8-1/2 x 11 Sheet Size, Black, Briefs, Cover, Covering, Documents, End Opening, Folder, Handouts, Jacket, Portfolio, Portfolios, Presentations, Pressboard Report Covers, Prong Fastener, Prong Fasteners, Proposals, Recycled Product, Recycled Products, Report, Report Cover, Report Covers, Resumes, SMEAD, Sheaths, Sleeves |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Sheet Size | 8.5 x 11 |
| Cover Material(s) | 25-pt. Premium Pressboard |
| Fastener Material | Metal |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Sheet Capacity | 500 |
| Global Product Type | Tang/Prong Binding Report Covers |
| Back Cover Color(s) | Black |
| Sheet Type | Punched |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 30% |
| Spine Color(s) | Black |
| Report Cover Quantity | 1 |
| Center To Center | 2.75" |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| Product Compostability Indicator | N |
| Capacity Range [Max] | 2" |
| Title Panel | Yes |
| Number of Fasteners | 1 |
| Special Features | Top Opening—Punched fastener holes are 2.75" center to center. |
| Front Cover Color(s) | Black |
| Disclaimer Statement | Product Change Notice: Due to industry wide raw material discontinuation this has been manufactured with a different material and/or color than what you have received in the past. Products may be constructed with dove gray tape along the spine. This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 70% |
| Fastener Type | Two-Piece Prong Fastener |
| Color Family | Black |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 12.8795 |
| Height: | 0.3 |
| Length: | 11.5 |
| Shipping Dimensions: | 11.5" x 9.1" x 0.3" |
| Upc Code: | 000000000000 |
| Case Cube: | 0.01817 |
| Weight: | 0.234 |
| Width/Diameter: | 9.1 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 22.61187 |
| Height: | 10.38 |
| Length: | 16.63 |
| Shipping Dimensions: | 16.63" x 12.75" x 10.38" |
| Upc Code: | 50086486811243 |
| Case Cube: | 1.27367 |
| Weight: | 28.8 |
| Width/Diameter: | 12.75 |

0
