Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ Pressboard Mortgage Folders Folder Dividers, Pre-Printed, 1 Fastener, Legal Size, Manila, 7 Dividers/Set, 12 Sets
Manufacturer Number: 78278
Number: SMD-78278
Add item to cart:
$107.16
/ Box
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-78278 |
| Description: | Smead™ Pressboard Mortgage Folders Folder Dividers, Pre-Printed, 1 Fastener, Legal Size, Manila, 7 Dividers/Set, 12 Sets |
| Additional Information: |
25 pt. pressboard cover contains eight 11 pt. Manila dividers (Insurance, Tax & Assessment Receipts, Mortgage, Title Papers, Attorney's Opinion, Appraisal, Credit Reports, Application). Front divider has preprinted form for applicants basic information and an inventory checklist. Includes a manila jacket for papers that cannot be punched. Dividers are held by top position 2" "K" style fastener, which also binds transaction papers. Matching color tear resistant tape. Specifically designed to organize the multitude of documents associated with mortgages. 25 pt. pressboard cover contains eight 11 pt. Manila dividers (Insurance, Tax & Assessment Receipts, Mortgage, Title Papers, Attorney's Opinion, Appraisal, Credit Reports, Application). Includes jacket for papers that cannot be punched. Cover accommodates 1" of expansion and features a matching-color, tear-resistant-tape-reinforced spine. Includes a flat metal tab and insert along with a fastener compressor. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 78278 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, Classification Folders |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122010 |
| Keywords | Classify, Files, Organization, Pockets, Sheaths |
| Divider Tab Style | End Tab |
| Disclaimer Statement | Product Change Notice: Due to industry wide raw material discontinuation this has been manufactured with a different material and/or color than what you have received in the past. Products may be constructed with dove gray tape along the spine. This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Divider Tab Cut | 1/8-Cut |
| Total Recycled Content Percent | 10% |
| Folder Interpack Quantity | 8/Set, 12 Sets/Box |
| Special Features | Printed Replacement Divider Sets |
| Cover Material | 25-pt Pressboard |
| Product Compostability Indicator | N |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| Global Product Type | Add-On Divider Classification Folders |
| Folder Size | Legal |
| Divider Color | Manila |
| Total Number of Fasteners | 1 |
| Total Number of Dividers | 7 |
| Color Family | Manila |
| Cover Fasteners | 1 |
| Divider Material | 11-pt Manila |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 26.15169 |
| Height: | 1.87 |
| Length: | 15.12 |
| Shipping Dimensions: | 15.12" x 10.75" x 1.87" |
| Upc Code: | 86486782784 |
| Case Cube: | 0.1759 |
| Weight: | 4.6 |
| Width/Diameter: | 10.75 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 24.576 |
| Height: | 11.25 |
| Length: | 22.5 |
| Shipping Dimensions: | 22.5" x 15.75" x 11.25" |
| Upc Code: | 50086486782789 |
| Case Cube: | 2.30713 |
| Weight: | 56.7 |
| Width/Diameter: | 15.75 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 26.15169 |
| Height: | 1.87 |
| Length: | 15.12 |
| Shipping Dimensions: | 15.12" x 10.75" x 1.87" |
| Upc Code: | 000000000000 |
| Case Cube: | 0.1759 |
| Weight: | 4.6 |
| Width/Diameter: | 10.75 |

0
