Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ End Tab Jackets with Reinforced Tabs Straight Legal Size, 11-pt Manila, 100/Box
Manufacturer Number: 76700
Number: SMD-76700
Add item to cart:
$162.91
/ Box
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-76700 |
| Description: | Smead™ End Tab Jackets with Reinforced Tabs Straight Legal Size, 11-pt Manila, 100/Box |
| Additional Information: |
Jackets keep materials safely inside. Perfect for items that can't be hole punched. Angled front reveals contents, allows easy access. Great for storing medical charts, X-rays, or photos. Labels sold separately. Store medical charts, X-rays or photos safely in folders that are closed on the bottom and one side. Front panel is cut away diagonally with the right edge open for easy access to contents. Use the 1.5" expansion size for bulky records. Closed on two sides to keep papers organized and secure. Made of manila stock with reinforced tab for extra durability. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 76700 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, File Jackets/Sleeves/Wallets |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122019 |
| Keywords | Casings, Cut Away Front Corner, End Tab Filing Supplies, End Tab Folder, File Folders, File Jackets, File Pocket Folder, File Pockets, Files, Filing Supplies, Filing Systems, Flat, Holders, Legal Size, Manila, Manilla, Open Shelf Filing Supplies, Pouches, Recycled, Recycled Product, SMEAD, Sheaths, Storage |
| Product Compostability Indicator | N |
| Width | 15.25" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 10% |
| Special Features | 11 Pt. Manila Stock |
| Color(s) | Manila |
| Number of Sections | 1 |
| Height | 9.5" |
| Material Type | Paper |
| Tab Cut | Straight |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Color Family | Manila |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Punched/Unpunched | Unpunched |
| Material(s) | 11-pt Manila |
| Size | Legal |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| Global Product Type | File Jackets, End Tab |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 23.88166 |
| Height: | 4.5 |
| Length: | 15.6 |
| Shipping Dimensions: | 15.6" x 10.4" x 4.5" |
| Upc Code: | 30086486767003 |
| Case Cube: | 0.4225 |
| Weight: | 10.09 |
| Width/Diameter: | 10.4 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 26.65274 |
| Height: | 15.75 |
| Length: | 21.63 |
| Shipping Dimensions: | 21.63" x 11.0" x 15.75" |
| Upc Code: | 50086486767007 |
| Case Cube: | 2.16863 |
| Weight: | 57.8 |
| Width/Diameter: | 11.0 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 23.88166 |
| Height: | 4.5 |
| Length: | 15.6 |
| Shipping Dimensions: | 15.6" x 10.4" x 4.5" |
| Upc Code: | 000000000000 |
| Case Cube: | 0.4225 |
| Weight: | 10.09 |
| Width/Diameter: | 10.4 |

0
