Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ Colored File Jackets with Reinforced Double-Ply Tab Straight Letter Size, Yellow, 50/Box
Manufacturer Number: 75571
Number: SMD-75571
Add item to cart:
$148.75
/ Box
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-75571 |
| Description: | Smead™ Colored File Jackets with Reinforced Double-Ply Tab Straight Letter Size, Yellow, 50/Box |
| Additional Information: |
Great for transporting files in and out of the office. Closed on three sides to keep paper and other documents protected and secure. Reinforced straight-cut tab provides added durability for frequently used files. Thumb cut for quick access. These bright jackets have a full-height side gusset to keep materials from slipping out. Great for transporting files in and out of the office. Closed on three sides to keep paper and other documents protected and secure. Reinforced straight-cut tab provides added durability for frequently used files. Letter size (11.75" W x 9.5" H) file jackets feature reinforced straight-cut tabs. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 75571 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, File Jackets/Sleeves/Wallets |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122011 |
| Keywords | 2" Expansion, Casings, Colored, Double Ply Tab, Expanding, File Jackets, Files, Holders, Letter Size, Pouches, Recycled Product, SMEAD, Sheaths, Storage, Yellow |
| Material Type | Paper |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 10% |
| Punched/Unpunched | Unpunched |
| Number of Sections | 1 |
| Height | 9.5" |
| Expansion | 2" |
| Material(s) | 11-pt Paper |
| Width | 11.75" |
| Color(s) | Yellow |
| Product Compostability Indicator | N |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| Global Product Type | File Jackets, Top Tab |
| Size | Letter |
| Color Family | Yellow |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Tab Cut | Straight |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 12.98924 |
| Height: | 5.9 |
| Length: | 12.2 |
| Shipping Dimensions: | 12.2" x 10.3" x 5.9" |
| Upc Code: | 30086486755710 |
| Case Cube: | 0.42905 |
| Weight: | 5.573 |
| Width/Diameter: | 10.3 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 11.85597 |
| Height: | 12.38 |
| Length: | 20.88 |
| Shipping Dimensions: | 20.88" x 12.63" x 12.38" |
| Upc Code: | 50086486755714 |
| Case Cube: | 1.88934 |
| Weight: | 22.4 |
| Width/Diameter: | 12.63 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 12.98924 |
| Height: | 5.9 |
| Length: | 12.2 |
| Shipping Dimensions: | 12.2" x 10.3" x 5.9" |
| Upc Code: | 000000000000 |
| Case Cube: | 0.42905 |
| Weight: | 5.573 |
| Width/Diameter: | 10.3 |

0
