Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ Colored File Jackets with Reinforced Double-Ply Tab Straight Letter Size, Red, 100/Box
Manufacturer Number: 75509
Number: SMD-75509
Add item to cart:
$173.51
/ Box
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-75509 |
| Description: | Smead™ Colored File Jackets with Reinforced Double-Ply Tab Straight Letter Size, Red, 100/Box |
| Additional Information: |
Great for transporting files in and out of the office. Closed on three sides to keep paper and other documents protected and secure. Reinforced straight-cut tab provides added durability for frequently used files. Thumb cut for quick access. These bright jackets have a full-height side gusset to keep materials from slipping out. Great for transporting files in and out of the office. Closed on three sides to keep paper and other documents protected and secure. Reinforced straight-cut tab provides added durability for frequently used files. Letter size (11.75" W x 9.5" H) file jackets feature reinforced straight-cut tabs. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 75509 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, File Jackets/Sleeves/Wallets |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122011 |
| Keywords | Casings, Colored, Double Ply Tab, File Jackets, Files, Flat, Holders, Jacket, Letter Size, Pouches, Recycled Product, Red, SMEAD, Sheaths, Storage |
| Material Type | Paper |
| Material(s) | 11-pt Paper |
| Total Recycled Content Percent | 10% |
| Product Compostability Indicator | N |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| Size | Letter |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Expansion | 0.5" |
| Color Family | Red |
| Color(s) | Red |
| Global Product Type | File Jackets, Top Tab |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Width | 11.75" |
| Tab Cut | Straight |
| Number of Sections | 1 |
| Height | 9.5" |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Punched/Unpunched | Unpunched |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 26.70938 |
| Height: | 4.25 |
| Length: | 12.25 |
| Shipping Dimensions: | 12.25" x 10.38" x 4.25" |
| Upc Code: | 30086486755093 |
| Case Cube: | 0.31274 |
| Weight: | 8.353 |
| Width/Diameter: | 10.38 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 19.89809 |
| Height: | 12.563 |
| Length: | 21.5 |
| Shipping Dimensions: | 21.5" x 13.375" x 12.563" |
| Upc Code: | 50086486755097 |
| Case Cube: | 2.09065 |
| Weight: | 41.6 |
| Width/Diameter: | 13.375 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 26.70938 |
| Height: | 4.25 |
| Length: | 12.25 |
| Shipping Dimensions: | 12.25" x 10.38" x 4.25" |
| Upc Code: | 000000000000 |
| Case Cube: | 0.31274 |
| Weight: | 8.353 |
| Width/Diameter: | 10.38 |

0
