Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ Organized Up® Heavyweight Vertical File Folders 1/2-Cut Tabs, Letter Size, Assorted: Fuchsia/Orange/Peridot Green, 6/Pack
Manufacturer Number: 75406
Number: SMD-75406
Add item to cart:
$12.95
/ Package
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Package* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-75406 |
| Description: | Smead™ Organized Up® Heavyweight Vertical File Folders 1/2-Cut Tabs, Letter Size, Assorted: Fuchsia/Orange/Peridot Green, 6/Pack |
| Additional Information: |
File and organize documents upright, like you print and read them. Perfect for desktops, backpacks and drawers. Heavyweight material for super durability. Dual tabs for top and side labeling. Closed on two sides for security. Heavyweight vertical file folders let you file and organize your documents upright like you print and read them. These super durable, heavyweight water-resistant files stand up to extensive use. The dual-tab lets you label the file for both vertical and horizontal use—perfect for desktop, backpacks and drawers. Closed on two sides for extra security. Scored on the front for easy access to papers. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 75406 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, File Folders |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122011 |
| Keywords | Backpack Folders, Files, Heavy Weight Folders, Ordering, Sheaths, Shells, Sleeves, Smead, Storage, Vertical File Folders |
| Global Product Type | Top Tab File Folders |
| File Folder Color Assortment | Fuchsia, Orange, Peridot Green |
| File Tab Style | Top Tab |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| File Folder Color | Assorted |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| File Tab Color Assortment | Green, Orange, Red, Sky Blue, Yellow |
| File Folder Material | Heavyweight Coated Stock |
| File Tab Position | Assorted |
| File Folder Width | 9.88" |
| Color Family | Multicolor |
| Product Compostability Indicator | N |
| File Folder Height | 12" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| File Folder Size Type | Letter |
| File Tab Color | Assorted |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| File Tab Material | Heavyweight Coated Stock |
| File Tab Cut | 1/2-Cut |
| Unit: Package | |
| Unit: | Package |
| Density: | 48.62806 |
| Height: | 0.25 |
| Length: | 11.875 |
| Shipping Dimensions: | 11.875" x 9.875" x 0.25" |
| Upc Code: | 086486754064 |
| Case Cube: | 0.01697 |
| Weight: | 0.825 |
| Width/Diameter: | 9.875 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 27.6889 |
| Height: | 3.625 |
| Length: | 12.625 |
| Shipping Dimensions: | 12.625" x 11.25" x 3.625" |
| Upc Code: | 50086486754069 |
| Case Cube: | 0.29795 |
| Weight: | 8.25 |
| Width/Diameter: | 11.25 |

0
