Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ Easy Grip® Pockets 3.5" Expansion, Letter Size, Redrope, 25/Box
Manufacturer Number: 73208
Number: SMD-73208
Add item to cart:
$142.29
/ Box
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-73208 |
| Description: | Smead™ Easy Grip® Pockets 3.5" Expansion, Letter Size, Redrope, 25/Box |
| Additional Information: |
Designed with patented Easy Grip® to provide twice as much grip as a standard pocket. Requires less gripping force to pick up out of drawers or pull off shelves. Rollover tear-resistant reinforcement for added durability. Expands with rollover reinforcement on the sides to make it tear proof. Easy Grip® pockets are designed with patented SmeadGrip® Non-Slip Grip to provide twice as much grip as a standard pocket. They require less gripping force to pick up out of drawers or pull off shelves. These sturdy file pockets feature rollover tear resistant reinforcement on the sides that make them virtually tear proof. Closed on three sides to secure and protect documents. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 73208 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, File Jackets/Sleeves/Wallets |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122019 |
| Keywords | Casings, File Jackets/Sleeves/Wallets, File Jackets/Sleeves/Wallets-Expanding Wallet, Files, Holders, Pouches, Sheaths, Smead®, Storage |
| Total Recycled Content Percent | 30% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 30% |
| Size | Letter |
| Tab Type | Top Tab |
| Number of File Pockets | 1 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Color(s) | Redrope |
| Tab Cut | Straight |
| Pocket/Wallet Type | Files/Papers |
| Number of Accessory Pockets | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Overall Expansion | 3.5" |
| Color Family | Brown |
| Width | 11.75" |
| Height | 9.5" |
| Material(s) | Redrope |
| Global Product Type | Open Pocket Expandable Document Pockets & Wallets |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 12.20783 |
| Height: | 5.94 |
| Length: | 12.25 |
| Shipping Dimensions: | 12.25" x 10.31" x 5.94" |
| Upc Code: | 86486732086 |
| Case Cube: | 0.43415 |
| Weight: | 5.3 |
| Width/Diameter: | 10.31 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 11.99378 |
| Height: | 12.5 |
| Length: | 20.88 |
| Shipping Dimensions: | 20.88" x 12.63" x 12.5" |
| Upc Code: | 50086486732081 |
| Case Cube: | 1.90766 |
| Weight: | 22.88 |
| Width/Diameter: | 12.63 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 12.20783 |
| Height: | 5.94 |
| Length: | 12.25 |
| Shipping Dimensions: | 12.25" x 10.31" x 5.94" |
| Upc Code: | 000000000000 |
| Case Cube: | 0.43415 |
| Weight: | 5.3 |
| Width/Diameter: | 10.31 |

0
