Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Office Supplies > File Folders, Portable & Storage Box Files > Expandable File Folders
Office Supplies > File Folders, Portable & Storage Box Files > File Jackets/Sleeves/Wallets
Office Supplies > File Folders, Portable & Storage Box Files > File Jackets/Sleeves/Wallets
Smead™ Redrope End Tab Wallets 5.25" Expansion, 1 Section, Elastic Cord Closure, Straight Tabs, Legal Size, 10/Box
Manufacturer Number: 71148
Number: SMD-71148
Add item to cart:
$178.30
/ Box
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-71148 |
| Description: | Smead™ Redrope End Tab Wallets 5.25" Expansion, 1 Section, Elastic Cord Closure, Straight Tabs, Legal Size, 10/Box |
| Additional Information: |
Top tab file folders fit neatly inside without bulging the side gussets. Protective flap and elastic closure. Can be incorporated into existing shelf filing systems. Fully lined tear resistant gussets for extra strength and durability. Labels sold separately. 3/4" wide, double-ply straight cut reinforced tab is embossed for label placement. Top tab file folders fit neatly inside without bulging out the side gussets. Protective flap with elastic cord closure ensures that contents stay put. Works with your existing shelf filing system. Double thick front and back panels for extra strength. Expands up to 5.25" for greater storage capacity. Full-height redrope gussets, with rollover tear resistant material reinforcement at top for durability. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 71148 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, File Jackets/Sleeves/Wallets |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122027 |
| Keywords | Accordion, End Tab Wallets, File Folders, File Pocket Folder, File Pockets, Filing, Filing Supplies, Filing Systems, Gussets, Legal Size, Open Shelf, Pockets, Recycled Product, SMEAD, Sleeves, Wallet |
| Height | 9.5" |
| Number of File Pockets | 1 |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Size | Legal |
| Number of Accessory Pockets | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Color(s) | Redrope |
| Tab Type | End Tab |
| Overall Expansion | 5.25" |
| Width | 15.75" |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Material(s) | Redrope |
| Closure Type | Elastic Cord |
| Global Product Type | Transport Wallets |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 30% |
| Pocket/Wallet Type | Files/Papers |
| Color Family | Brown |
| Product Compostability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 30% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Tab Cut | Straight |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 11.18261 |
| Height: | 4.25 |
| Length: | 16.313 |
| Shipping Dimensions: | 16.313" x 10.188" x 4.25" |
| Upc Code: | 86486711487 |
| Case Cube: | 0.40876 |
| Weight: | 4.571 |
| Width/Diameter: | 10.188 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 9.43363 |
| Height: | 16.38 |
| Length: | 21.25 |
| Shipping Dimensions: | 21.25" x 12.63" x 16.38" |
| Upc Code: | 50086486711482 |
| Case Cube: | 2.54409 |
| Weight: | 24.0 |
| Width/Diameter: | 12.63 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 11.18261 |
| Height: | 4.25 |
| Length: | 16.313 |
| Shipping Dimensions: | 16.313" x 10.188" x 4.25" |
| Upc Code: | 000000000000 |
| Case Cube: | 0.40876 |
| Weight: | 4.571 |
| Width/Diameter: | 10.188 |

0
