Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Office Supplies > File Folders, Portable & Storage Box Files > Expandable File Folders
Office Supplies > File Folders, Portable & Storage Box Files > File Jackets/Sleeves/Wallets
Office Supplies > File Folders, Portable & Storage Box Files > File Jackets/Sleeves/Wallets
Smead™ Extra-Wide Expanding Wallets with Elastic Cord 5.25" Expansion, 1 Section, Closure, Letter Size, Navy Blue
Manufacturer Number: 71122
Number: SMD-71122
Add item to cart:
$16.48
/ Each
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-71122 |
| Description: | Smead™ Extra-Wide Expanding Wallets with Elastic Cord 5.25" Expansion, 1 Section, Closure, Letter Size, Navy Blue |
| Additional Information: |
Top tab file folders fit neatly inside the extra wide profile of this expanding wallet without bulging gussets. Gussets are fully lined with tear-resistant material for extra strength. Rollover reinforcement at the top for durability. Protective flap with elastic closure for extra security. Sturdy, double-thick front and back panels. Top tab file folders fit neatly inside without bulging out the side gussets. Protective flap with elastic cord closure ensures that contents stay put. Safely store and transport documents with these durable wallets. Expands up to 5.25" for greater storage capacity. Extra wide pockets easily accommodate standard file folders. Tear resistant material reinforcement at top of gusset for extra durability. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 71122 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, File Jackets/Sleeves/Wallets |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122027 |
| Keywords | 5-1/4" Expansion, Accordion, Accordion File, Accordion Files, Elastic Cord, Expanding, Expanding File, Expanding Files, Expanding Wallet, Extra Wide Redrope, Files, Filing, Gussets, Navy Blue, Pockets, Recycled Product, Recycled Products, SMEAD, Sleeves |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Tab Type | Tabless |
| Width | 12.38" |
| Number of Accessory Pockets | 0 |
| Height | 10" |
| Product Compostability Indicator | N |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| Closure Type | Elastic Cord |
| Material(s) | Colored Stock |
| Color(s) | Navy Blue |
| Overall Expansion | 5.25" |
| Size | Letter |
| Global Product Type | Transport Wallets |
| Total Recycled Content Percent | 10% |
| Color Family | Blue |
| Number of File Pockets | 1 |
| Pocket/Wallet Type | Files/Papers |
| Tab Cut | None |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 6.51323 |
| Height: | 0.6 |
| Length: | 12.5 |
| Shipping Dimensions: | 12.5" x 10.4" x 0.6" |
| Upc Code: | 000000000000 |
| Case Cube: | 0.04514 |
| Weight: | 0.294 |
| Width/Diameter: | 10.4 |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 10.11514 |
| Height: | 5.06 |
| Length: | 12.75 |
| Shipping Dimensions: | 12.75" x 10.38" x 5.06" |
| Case Cube: | 0.38754 |
| Weight: | 3.92 |
| Width/Diameter: | 10.38 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 9.7054 |
| Height: | 10.5 |
| Length: | 20.88 |
| Shipping Dimensions: | 20.88" x 12.75" x 10.5" |
| Upc Code: | 50086486711222 |
| Case Cube: | 1.61766 |
| Weight: | 15.7 |
| Width/Diameter: | 12.75 |

0
