Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Office Supplies > File Folders, Portable & Storage Box Files > Expandable File Folders
Office Supplies > File Folders, Portable & Storage Box Files > File Jackets/Sleeves/Wallets
Office Supplies > File Folders, Portable & Storage Box Files > File Jackets/Sleeves/Wallets
Smead™ Six-Pocket Subject File with Insertable Tabs 5.25" Expansion, 6 Sections, Elastic Cord, 1/5-Cut Letter Size, Redrope
Manufacturer Number: 70540
Number: SMD-70540
Add item to cart:
$27.02
/ Each
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Each* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-70540 |
| Description: | Smead™ Six-Pocket Subject File with Insertable Tabs 5.25" Expansion, 6 Sections, Elastic Cord, 1/5-Cut Letter Size, Redrope |
| Additional Information: |
Portable project file has six pockets. Repositionable clear tabs for easy subject identification. Includes blank and school subject inserts. Flap and elastic cord closure keep contents secure during transport. Portable redrope-printed file has six pockets with repositionable clear polypropylene tabs for easy subject identification. Includes both blank inserts and inserts printed with school subjects. Flap with elastic cord secures contents during transport. Six pockets expand to 5.25" to hold up to 700 sheets. Double thick front panel and reinforced double thick back panel for durability. Full-height redrope gussets, reinforced with tear resistant material at top. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 70540 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, File Jackets/Sleeves/Wallets |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122027 |
| Keywords | Accordion, Accordion File, Accordion Files, Expanding File, Expanding Files, Files, Filing, Gussets, Pockets, Recycled Product, Recycled Products, Redrope Expanding File, SMEAD, Sleeves |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Tab Type | Top Tab |
| Width | 12" |
| Number of Accessory Pockets | 0 |
| Height | 10" |
| Product Compostability Indicator | N |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 30% |
| Closure Type | Elastic Cord |
| Material(s) | Redrope |
| Color(s) | Redrope |
| Overall Expansion | 5.25" |
| Size | Letter |
| Global Product Type | Transport Wallets |
| Index | School Subject, Customizable |
| Total Recycled Content Percent | 30% |
| Color Family | Brown |
| Number of File Pockets | 6 |
| Pocket/Wallet Type | Files/Papers |
| File Tab Position | Assorted |
| Tab Cut | 1/5-Cut |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 15.12727 |
| Height: | 0.6 |
| Length: | 12.0 |
| Shipping Dimensions: | 12.0" x 9.9" x 0.6" |
| Upc Code: | 086486705400 |
| Case Cube: | 0.04125 |
| Weight: | 0.624 |
| Width/Diameter: | 9.9 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 13.1944 |
| Height: | 6.75 |
| Length: | 12.75 |
| Shipping Dimensions: | 12.75" x 10.5" x 6.75" |
| Upc Code: | 50086486705405 |
| Case Cube: | 0.52295 |
| Weight: | 6.9 |
| Width/Diameter: | 10.5 |

0
