Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ AlphaZ® Color-Coded Labels Starter Set A-Z, 1 x 1.63, Assorted, 10/Sheet, 220 Sheets/Box
Manufacturer Number: 67170
Number: SMD-67170
Add item to cart:
$157.18
/ Box
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-67170 |
| Description: | Smead™ AlphaZ® Color-Coded Labels Starter Set A-Z, 1 x 1.63, Assorted, 10/Sheet, 220 Sheets/Box |
| Additional Information: |
Use alphabetic labels to put an end to misfiled records and speed file retrieval time. Self-adhesive labels center-creased to wrap around folder tabs. Includes dispenser box with printed dividers. Two letters per label to reduce inventory. Simply tear off unused letter when removing the backing sheet. The standard for alphabetic color coding in both top tab and end tab filing systems, these wraparound style labels can be read from both sides. Thirteen colors code all 26 letters; first half of alphabet has colored letter against white and second half has white letter against colored background. Two letters are assigned to each label to reduce inventory. Simply tear off the unused letter when removing from the backing sheet. Use alone for midsized alphabetic filing systems. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 67170 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Supplier categories | Office, Labels & Stickers, Labels |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 55121606 |
| Keywords | Alpha-Z, Alpha-Z Filing System & Compatibles, Alpha-Z Labels, Alpha-Z System & Compatibles, Alphabetical, Alphabetical Filing System, Classifications, Color-Coded, End Tab Filing Supplies, End Tab Label, File Folder, File Folder Label, File Folder Labels, Filing Supplies, Filing System, Folder, Identifications, Indexing, Label, Labels, Mailrooms, Open Shelf, Open Shelf Filing Supplies, Receiving, Second Letter Starter Set, Shelf Filing, Shelf/Shelves, Shipping, Smead, Stickers, Top Tab |
| Label Size - text | 1 x 1.63 |
| Border Color(s) | Assorted |
| Color Assortment | Dark Blue, Dark Brown, Dark Green, Gray, Lavender, Light Blue, Light Brown, Light Green, Orange, Pink, Purple, Red, Yellow |
| Product Compostability Indicator | N |
| Adhesive | Permanent Self-Adhesive |
| Printed Text Color(s) | White |
| Printed Text | A-Z |
| File Label Tab Style | End Tab, Top Tab |
| Shape | Rectangular |
| Label Color(s) | Assorted |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Color Family | Multicolor |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Labels Per Sheet | 10 |
| Sheets Per Unit | 220 |
| Footnote 1 | Sizes shown are before folding |
| Interpack Quantity Description | 10/Sheet, 220 Sheets/Box |
| Special Features | Alphabetical Labels, Second Letter and Label Packages—Use as a secondary label with name labels, or use as primary coding labels. Readable from both sides of the file folder tab. |
| Material(s) | Laminated Paper |
| Global Product Type | Filing Labels |
| Machine Compatibility | Inkjet Printers |
| Labels Per Unit | 2,200 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 24.13174 |
| Height: | 4.2 |
| Length: | 6.7 |
| Shipping Dimensions: | 6.7" x 4.7" x 4.2" |
| Upc Code: | 86486671705 |
| Case Cube: | 0.07654 |
| Weight: | 1.847 |
| Width/Diameter: | 4.7 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 23.77164 |
| Height: | 4.88 |
| Length: | 13.75 |
| Shipping Dimensions: | 13.75" x 13.0" x 4.88" |
| Upc Code: | 50086486671700 |
| Case Cube: | 0.5048 |
| Weight: | 12.0 |
| Width/Diameter: | 13.0 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 24.13174 |
| Height: | 4.2 |
| Length: | 6.7 |
| Shipping Dimensions: | 6.7" x 4.7" x 4.2" |
| Upc Code: | 086486671705 |
| Case Cube: | 0.07654 |
| Weight: | 1.847 |
| Width/Diameter: | 4.7 |

0
