Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Office Supplies > File Folders, Portable & Storage Box Files > File Jackets/Sleeves/Wallets
Office Supplies > File Folders, Portable & Storage Box Files > Hanging File Folders
Office Supplies > File Folders, Portable & Storage Box Files > Hanging File Folders
Smead™ Hanging Pockets with Full-Height Gusset 1 Section, 3" Capacity, Letter Size, 1/5-Cut Tabs, Sky Blue, 25/Box
Manufacturer Number: 64270
Number: SMD-64270
Add item to cart:
$183.25
/ Box
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-64270 |
| Description: | Smead™ Hanging Pockets with Full-Height Gusset 1 Section, 3" Capacity, Letter Size, 1/5-Cut Tabs, Sky Blue, 25/Box |
| Additional Information: |
Holds large amounts of paperwork and bulky documents. Full-height side gussets keep pocket from catching on drawer rails. Protects and secures documents. Pockets slotted front and back inside panels to accept tabs (not included). Hanging pockets are ideal for storing large amounts of paperwork. Full-height sides keep the pocket from getting caught when trying to take them out of a drawer or box. Documents are also better protected and secured in the pocket. Die cut handles allow for lifting and transporting. Great for files that need to be frequently removed from the file drawer. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 64270 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, File Jackets/Sleeves/Wallets |
| Country of origin | Viet Nam |
| Unspsc | 44122017 |
| Keywords | Expandable, File Pockets, Hanging Files, Hanging Files w/Closed Sides, Hanging Folders, Letter Size, Organization, Recycled, Recycled Products, SMEAD, Sheaths, Shells, Sky Blue, Sleeves, Storage |
| Package Includes | (25) Clear Plastic Tabs, (1) Sheet of Inserts |
| File Tab Color | Clear |
| Color Family | Blue |
| Global Product Type | Hanging File Pockets |
| Folder Color | Sky Blue |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| File Tab Material | Plastic |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Fasteners per Folder | 0 |
| Max Folder Expansion | 3" |
| Folder Material | 11-pt Stock |
| File Tab Cut | 1/5-Cut |
| Compartments per Folder | 1 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Folder Size Type | Letter |
| Total Recycled Content Percent | 10% |
| File Tab Position | Assorted |
| Dividers per Folder | 0 |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 18.22712 |
| Height: | 4.1 |
| Length: | 13.1 |
| Shipping Dimensions: | 13.1" x 10.4" x 4.1" |
| Upc Code: | 86486642705 |
| Case Cube: | 0.32325 |
| Weight: | 5.892 |
| Width/Diameter: | 10.4 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 16.48948 |
| Height: | 13.38 |
| Length: | 21.5 |
| Shipping Dimensions: | 21.5" x 12.75" x 13.38" |
| Upc Code: | 50086486642700 |
| Case Cube: | 2.12257 |
| Weight: | 35.0 |
| Width/Diameter: | 12.75 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 18.22712 |
| Height: | 4.1 |
| Length: | 13.1 |
| Shipping Dimensions: | 13.1" x 10.4" x 4.1" |
| Upc Code: | 086486642705 |
| Case Cube: | 0.32325 |
| Weight: | 5.892 |
| Width/Diameter: | 10.4 |

0
