Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ 100% Recycled End Tab Pressboard Guides with Metal Tabs 1/3-Cut Blank, 8.5 x 14, Green, 50/Box
Manufacturer Number: 63235
Number: SMD-63235
Add item to cart:
$239.52
/ Box
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-63235 |
| Description: | Smead™ 100% Recycled End Tab Pressboard Guides with Metal Tabs 1/3-Cut Blank, 8.5 x 14, Green, 50/Box |
| Additional Information: |
Heavy-duty guides are wider than standard end tab folders for maximum visibility and are readable from both sides. Break your shelf-filing system into easily spotted smaller groups for quick identification. Made of heavyweight pressboard for extra durability. Durable metal tabs. Break your shelf filing system into easily spotted smaller groups with these signposts. Readable from both sides, these wide guides stand out from surrounding folders for maximum visibility of subdivisions. Reduce filing time by locating desired area without reading file labels. Durable metal tabs. Made from heavyweight 25 pt. pressboard stock for superior durability. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 63235 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, File Guides |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122011 |
| Keywords | Arranging, Blank Tab, Directories, End Tab, File Folders, File Guide, File Guides, Files, Filing, Green, Indicators, Labeling, Legal Size, Metal Tab, Open Shelf, Open Shelf Filing Supplies, Pressboard, Recycled Product, Recycled Products, SMEAD, Shelf Filing, Vertical, Vertical Tab |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Tab Cut | 1/3-Cut |
| Tab Position | Top |
| Global Product Type | File Folder File Guides |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 70% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 30% |
| Package Includes | (50) Tab Inserts |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Tab Color(s) | Black |
| Tab Material(s) | Metal |
| Guide Color(s) | Green |
| Guide Material(s) | 25-pt Pressboard |
| Color Family | Green |
| Tab Type | End Tab |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Blank/Pre-Printed | Blank |
| Guide Size | 8.5 x 14 |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| Footnote 1 | Vertical Tab. |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 26.05843 |
| Height: | 2.7 |
| Length: | 16.2 |
| Shipping Dimensions: | 16.2" x 10.1" x 2.7" |
| Upc Code: | 86486632355 |
| Case Cube: | 0.25566 |
| Weight: | 6.662 |
| Width/Diameter: | 10.1 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 33.83929 |
| Height: | 10.38 |
| Length: | 16.63 |
| Shipping Dimensions: | 16.63" x 12.75" x 10.38" |
| Upc Code: | 50086486632350 |
| Case Cube: | 1.27367 |
| Weight: | 43.1 |
| Width/Diameter: | 12.75 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 26.05843 |
| Height: | 2.7 |
| Length: | 16.2 |
| Shipping Dimensions: | 16.2" x 10.1" x 2.7" |
| Upc Code: | 086486632355 |
| Case Cube: | 0.25566 |
| Weight: | 6.662 |
| Width/Diameter: | 10.1 |

0
