Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ Manila Out Guides with Printed Form 1/5-Cut End Tab, 8.5 x 11, 100/Box
Manufacturer Number: 61910
Number: SMD-61910
Add item to cart:
$105.55
/ Box
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-61910 |
| Description: | Smead™ Manila Out Guides with Printed Form 1/5-Cut End Tab, 8.5 x 11, 100/Box |
| Additional Information: |
Flag out where folders have been removed by inserting these efficient out guides. Preprinted charge-out forms on both sides offer space to indicate file taken, date taken and by whom. Space for 150 entries. Center tab printed OUT on both sides. Clearly mark where a folder has been removed from the file by inserting an out guide in its place, putting an end to lost files. Preprinted charge-out forms on both sides indicate file taken, date taken and by whom. A red tab stands out from surrounding folders for quick location. Standard letter size aligns flush with end tab folders for closeable cabinets. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 61910 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, File Guides |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122011 |
| Keywords | Arranging, Directories, End Tab, File Folders, File Guide, File Guides, Files, Filing, Indicators, Labeling, Letter Size, Manila, Manilla, OUT, OUT Guide, Open Shelf Filing Supplies, Outguide, Recycled Product, Recycled Products, Red, SMEAD, Shelf Filing |
| Tab Type | End Tab |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| Tab Position | Center |
| Color Family | Manila |
| Blank/Pre-Printed | Out |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 10% |
| Guide Color(s) | Manila |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Product Compostability Indicator | N |
| Tab Color(s) | Red |
| Tab Material(s) | 18-pt Manila |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Tab Cut | 1/5-Cut |
| Guide Size | 8.5 x 11 |
| Global Product Type | File Folder File Guides |
| Guide Material(s) | 18-pt Manila |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 36.16807 |
| Height: | 2.4 |
| Length: | 12.6 |
| Shipping Dimensions: | 12.6" x 10.2" x 2.4" |
| Upc Code: | 86486619103 |
| Case Cube: | 0.1785 |
| Weight: | 6.456 |
| Width/Diameter: | 10.2 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 29.38866 |
| Height: | 10.5 |
| Length: | 14.13 |
| Shipping Dimensions: | 14.13" x 12.88" x 10.5" |
| Upc Code: | 50086486619108 |
| Case Cube: | 1.10587 |
| Weight: | 32.5 |
| Width/Diameter: | 12.88 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 36.16807 |
| Height: | 2.4 |
| Length: | 12.6 |
| Shipping Dimensions: | 12.6" x 10.2" x 2.4" |
| Upc Code: | 086486619103 |
| Case Cube: | 0.1785 |
| Weight: | 6.456 |
| Width/Diameter: | 10.2 |

0
