Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ Recycled Blank Top Tab File Guides 1/3-Cut 8.5 x 11, Green, 100/Box
Manufacturer Number: 50334
Number: SMD-50334
Add item to cart:
$172.36
/ Box
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-50334 |
| Description: | Smead™ Recycled Blank Top Tab File Guides 1/3-Cut 8.5 x 11, Green, 100/Box |
| Additional Information: |
Create subdivisions in your filing system with these heavy duty file guides. Durable and versatile guides with blank top tabs. Ideal for numeric filing systems. 1/3-cut tabs in assorted positions. Add color-coded labels to create your own subdivisions in numeric drawer filing systems, or use in file pockets to separate papers into categories. Choose economical manila for light duty applications or sturdy pressboard for frequent use. Create subdivisions in your filing system with these heavy duty file guides. Durable and versatile guides with blank metal top tabs. Ideal for numeric filing systems. Features 1/3-cut tabs in assorted positions. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 50334 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, File Guides |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122010 |
| Keywords | 1/3 Cut Tab, Arranging, Assorted Positions, Blank Tabs, Directories, File Guide, File Guides, Files, Filing, Indicators, Labeling, Letter Size, Pressboard, Recycled, Recycled Product, SMEAD, Self Tab, Top Tab, Top Tabs |
| Guide Size | 8.5 x 11 |
| Tab Color(s) | Green |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Tab Type | Top Tab |
| Tab Material(s) | 25-pt Pressboard |
| Tab Position | Assorted |
| Tab Cut | 1/3-Cut |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Guide Color(s) | Green |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 70% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 30% |
| Global Product Type | File Folder File Guides |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| Product Compostability Indicator | N |
| Color Family | Green |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Blank/Pre-Printed | Blank |
| Guide Material(s) | 25-pt Pressboard |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 49.81313 |
| Height: | 2.7 |
| Length: | 12.5 |
| Shipping Dimensions: | 12.5" x 10.3" x 2.7" |
| Upc Code: | 86486503341 |
| Case Cube: | 0.20117 |
| Weight: | 10.021 |
| Width/Diameter: | 10.3 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 47.91292 |
| Height: | 12.75 |
| Length: | 14.13 |
| Shipping Dimensions: | 14.13" x 10.63" x 12.75" |
| Upc Code: | 50086486503346 |
| Case Cube: | 1.10826 |
| Weight: | 53.1 |
| Width/Diameter: | 10.63 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 49.81313 |
| Height: | 2.7 |
| Length: | 12.5 |
| Shipping Dimensions: | 12.5" x 10.3" x 2.7" |
| Upc Code: | 086486503341 |
| Case Cube: | 0.20117 |
| Weight: | 10.021 |
| Width/Diameter: | 10.3 |

0
