Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Office Supplies > File Folders, Portable & Storage Box Files > File Folders
Office Supplies > File Folders, Portable & Storage Box Files > Classification Folders
Office Supplies > File Folders, Portable & Storage Box Files > Classification Folders
Smead™ End Tab Expansion Pressboard Classification Folders with SafeSHIELD® Coated Fasteners Two 3" Letter Size, Gray-Green, 25/Box
Manufacturer Number: 34725
Number: SMD-34725
Add item to cart:
$175.05
/ Box
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-34725 |
| Description: | Smead™ End Tab Expansion Pressboard Classification Folders with SafeSHIELD® Coated Fasteners Two 3" Letter Size, Gray-Green, 25/Box |
| Additional Information: |
The ultimate solution to fasteners issues, including paper tears, finger cuts and excessive fastener crinkling. Excellent for keeping large amounts of paperwork in sequential order for frequent reference. Constructed with heavy-duty 25 pt pressboard. Labels sold separately. SafeSHIELD® bonded-style coated fasteners. Made for large, bulky files that get plenty of use. Excellent for project files, real estate transactions, loans, legal files, or anytime you need to keep large amounts of paperwork in sequential order for frequent reference. SafeSHIELD® Coated fasteners add protection for papers and fingers while also reducing fastener crinkling. Made of 25 point pressboard stock. Two 2" prong SafeSHIELD® coated B style fasteners in positions number 1 and number 3. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 34725 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Suggested List Price: | $175.05 |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, Classification Folders |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122011 |
| Keywords | Classify, Files, Organization, Pockets, Sheaths |
| Global Product Type | End Tab Classification Folders |
| Cover Fasteners | 2 |
| Cover Tab Cut | Straight |
| Max Folder Expansion | 3" |
| Cover Fastener Capacity | 2" |
| Cover Material | 25-pt Pressboard |
| Cover Color | Gray-Green |
| Disclaimer Statement | Product Change Notice: Due to industry wide raw material discontinuation this has been manufactured with a different material and/or color than what you have received in the past. Products may be constructed with dove gray tape along the spine. This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Color Family | Green |
| Total Number of Dividers | 0 |
| Cover Tab Style | End Tab |
| Green Information | Cover contain 30% post-consumer recycled content, 100% total recycled content. Dividers contain 10% post-consumer recycled content, 10% total recycled content. |
| Product Compostability Indicator | N |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Folder Size | Letter |
| Total Number of Fasteners | 2 |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 33.3663 |
| Height: | 2.6 |
| Length: | 12.5 |
| Shipping Dimensions: | 12.5" x 10.2" x 2.6" |
| Upc Code: | 86486347259 |
| Case Cube: | 0.19184 |
| Weight: | 6.401 |
| Width/Diameter: | 10.2 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 33.36743 |
| Height: | 10.5 |
| Length: | 14.13 |
| Shipping Dimensions: | 14.13" x 12.88" x 10.5" |
| Upc Code: | 50086486347254 |
| Case Cube: | 1.10587 |
| Weight: | 36.9 |
| Width/Diameter: | 12.88 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 33.3663 |
| Height: | 2.6 |
| Length: | 12.5 |
| Shipping Dimensions: | 12.5" x 10.2" x 2.6" |
| Upc Code: | 086486347259 |
| Case Cube: | 0.19184 |
| Weight: | 6.401 |
| Width/Diameter: | 10.2 |

0
