Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Office Supplies > File Folders, Portable & Storage Box Files > File Folders
Office Supplies > File Folders, Portable & Storage Box Files > Classification Folders
Office Supplies > File Folders, Portable & Storage Box Files > Classification Folders
Smead™ Manila Reinforced End Tab Fastener Folders with Antimicrobial Product Protection 0.75" Expansion, 2 Fasteners, Letter Size, 50/Box
Manufacturer Number: 34116
Number: SMD-34116
Add item to cart:
$113.60
/ Box
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-34116 |
| Description: | Smead™ Manila Reinforced End Tab Fastener Folders with Antimicrobial Product Protection 0.75" Expansion, 2 Fasteners, Letter Size, 50/Box |
| Additional Information: |
Folder treated to resist the growth of bacteria, mold and mildew on the folder that can cause stains, odors and product deterioration. Use fastener folders to subdivide documents within folders. Scored for 0.75" expansion. Reinforced end tabs are embossed for label placement. Product treated to resist the growth of bacteria, mold and mildew that can cause stains, odors and product deterioration. Use fastener folders to subdivide papers inside the folder. The double-thick tab puts extra strength where you need it most. Economical manila stock ideal for everyday use. Two fasteners keep papers secure and in order. Straight-cut end tab for color-coded indexing. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 34116 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, Classification Folders |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122011 |
| Keywords | Classify, Files, Organization, Pockets, Sheaths |
| Total Number of Dividers | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Max Folder Expansion | 0.75" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Cover Tab Cut | Straight |
| Total Number of Fasteners | 2 |
| Folder Size | Letter |
| Cover Fasteners | 2 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Cover Fastener Capacity | 2" |
| Global Product Type | End Tab Classification Folders |
| Cover Tab Style | End Tab |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| Cover Material | 11-pt Manila |
| Total Recycled Content Percent | 10% |
| Product Compostability Indicator | N |
| Cover Color | Manila |
| Color Family | Manila |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 20.21794 |
| Height: | 3.44 |
| Length: | 12.75 |
| Shipping Dimensions: | 12.75" x 10.25" x 3.44" |
| Upc Code: | 86486341165 |
| Case Cube: | 0.26016 |
| Weight: | 5.26 |
| Width/Diameter: | 10.25 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 18.2705 |
| Height: | 13.0 |
| Length: | 18.0 |
| Shipping Dimensions: | 18.0" x 10.63" x 13.0" |
| Upc Code: | 50086486341160 |
| Case Cube: | 1.43948 |
| Weight: | 26.3 |
| Width/Diameter: | 10.63 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 20.21794 |
| Height: | 3.44 |
| Length: | 12.75 |
| Shipping Dimensions: | 12.75" x 10.25" x 3.44" |
| Upc Code: | 086486341165 |
| Case Cube: | 0.26016 |
| Weight: | 5.26 |
| Width/Diameter: | 10.25 |

0
