Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Office Supplies > File Folders, Portable & Storage Box Files > File Folders
Office Supplies > File Folders, Portable & Storage Box Files > Classification Folders
Office Supplies > File Folders, Portable & Storage Box Files > Classification Folders
Smead™ TUFF® Laminated Fastener Folders with Reinforced Tab 0.75" Expansion, 2 Fasteners, Letter Size, Manila Exterior, 50/Box
Manufacturer Number: 34105
Number: SMD-34105
Add item to cart:
$101.60
/ Box
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-34105 |
| Description: | Smead™ TUFF® Laminated Fastener Folders with Reinforced Tab 0.75" Expansion, 2 Fasteners, Letter Size, Manila Exterior, 50/Box |
| Additional Information: |
Features a poly laminate reinforcement strip along the bottom edge. 2" capacity fasteners keep punched papers in order. Reinforced tab 1/2" wide. Designed for durability at the points of greatest wear, these TUFF® file folders feature a poly-laminate reinforcement strip along the bottom edge and a reinforced tab to provide extra strength where you need it most. 2" capacity “B” style bonded fasteners to subdivide documents and make it easy to keep papers in sequential order for frequent reference. Labels sold separately. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 34105 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, Classification Folders |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122011 |
| Keywords | Classify, Files, Organization, Pockets, Sheaths |
| Global Product Type | End Tab Classification Folders |
| Product Compostability Indicator | N |
| Total Number of Fasteners | 2 |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Cover Color | Manila |
| Cover Material | 11-pt Manila |
| Total Number of Dividers | 0 |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Cover Tab Cut | Straight |
| Color Family | Manila |
| Cover Tab Style | End Tab |
| Cover Fastener Capacity | 2" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| Cover Fasteners | 2 |
| Max Folder Expansion | 0.75" |
| Folder Size | Letter |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 10% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 20.20007 |
| Height: | 3.44 |
| Length: | 12.69 |
| Shipping Dimensions: | 12.69" x 10.19" x 3.44" |
| Upc Code: | 86486341059 |
| Case Cube: | 0.25742 |
| Weight: | 5.2 |
| Width/Diameter: | 10.19 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 18.06209 |
| Height: | 13.0 |
| Length: | 18.0 |
| Shipping Dimensions: | 18.0" x 10.63" x 13.0" |
| Upc Code: | 50086486341054 |
| Case Cube: | 1.43948 |
| Weight: | 26.0 |
| Width/Diameter: | 10.63 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 20.20007 |
| Height: | 3.44 |
| Length: | 12.69 |
| Shipping Dimensions: | 12.69" x 10.19" x 3.44" |
| Upc Code: | 086486341059 |
| Case Cube: | 0.25742 |
| Weight: | 5.2 |
| Width/Diameter: | 10.19 |

0
