Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ End Tab Pressboard Classification Folders With SafeSHIELD® Coated Fasteners Eight 3" Expansion, 3 Dividers, Legal Size, Gray-Green,10/BX
Manufacturer Number: 29820
Number: SMD-29820
Add item to cart:
$203.10
/ Box
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-29820 |
| Description: | Smead™ End Tab Pressboard Classification Folders With SafeSHIELD® Coated Fasteners Eight 3" Expansion, 3 Dividers, Legal Size, Gray-Green,10/BX |
| Additional Information: |
The ultimate classification folder when safety and security are most important. SafeSHIELD® bonded fasteners add protection for papers and fingers, while also reducing fastener crinkling. Made of heavyweight pressboard material for extra durability. Use different colors for different types of projects. Labels sold separately. The ultimate classification folder when safety and security are most important. SafeSHIELD® bonded fasteners add protection for papers and fingers, while also reducing fastener crinkling. Dividers with tabs and fasteners on both sides let you store information under several subdivisions, and fasteners on the front and back panels add two more filing surfaces. Made of heavyweight pressboard material for extra durability. Use different colors for different types of projects. Labels sold separately. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 29820 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, Classification Folders |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122011 |
| Keywords | Classify, Files, Organization, Pockets, Sheaths |
| Divider Tab Style | Top Tab |
| Global Product Type | End Tab Classification Folders |
| Total Number of Fasteners | 8 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Green Information | Cover contain 30% post-consumer recycled content, 100% total recycled content. Dividers contain 10% post-consumer recycled content, 10% total recycled content. |
| Disclaimer Statement | Product Change Notice: Due to industry wide raw material discontinuation this has been manufactured with a different material and/or color than what you have received in the past. Products may be constructed with dove gray tape along the spine. This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Divider Color | Natural Brown |
| Cover Material | 25-pt Pressboard |
| Divider Fastener Capacity | 1" |
| Cover Color | Gray-Green |
| Fasteners per Divider | 2 |
| Total Number of Dividers | 3 |
| Divider Material | 17-pt Kraft |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Color Family | Green |
| Cover Tab Cut | Straight |
| Cover Fastener Capacity | 2" |
| Divider Tab Cut | 1/3-Cut |
| Cover Tab Style | End Tab |
| Cover Fasteners | 2 |
| Max Folder Expansion | 3" |
| Folder Size | Legal |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 22.12596 |
| Height: | 2.7 |
| Length: | 15.6 |
| Shipping Dimensions: | 15.6" x 10.3" x 2.7" |
| Upc Code: | 30086486298200 |
| Case Cube: | 0.25106 |
| Weight: | 5.555 |
| Width/Diameter: | 10.3 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 23.68106 |
| Height: | 10.75 |
| Length: | 16.0 |
| Shipping Dimensions: | 16.0" x 14.0" x 10.75" |
| Upc Code: | 50086486298204 |
| Case Cube: | 1.39352 |
| Weight: | 33.0 |
| Width/Diameter: | 14.0 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 22.12596 |
| Height: | 2.7 |
| Length: | 15.6 |
| Shipping Dimensions: | 15.6" x 10.3" x 2.7" |
| Upc Code: | 000000000000 |
| Case Cube: | 0.25106 |
| Weight: | 5.555 |
| Width/Diameter: | 10.3 |

0
