Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ Extra-Heavy Two Pocket Divider End Tab Pressboard Classification Folders with SafeSHIELD® Coated Fasteners X-Heavy Six 2 Dividers, Legal Size, Gray-Green, 10/Box
Manufacturer Number: 29710
Number: SMD-29710
Add item to cart:
$164.80
/ Box
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-29710 |
| Description: | Smead™ Extra-Heavy Two Pocket Divider End Tab Pressboard Classification Folders with SafeSHIELD® Coated Fasteners X-Heavy Six 2 Dividers, Legal Size, Gray-Green, 10/Box |
| Additional Information: |
The ultimate classification folder when safety and security are most important. SafeSHIELD® bonded fasteners add protection for papers and fingers, while also reducing fastener crinkling. Made of heavyweight pressboard material for extra durability. Use different colors for different types of projects. Labels sold separately. The ultimate classification folder when safety and security are most important. SafeSHIELD® bonded fasteners add protection for papers and fingers, while also reducing fastener crinkling. Full pocket-style dividers accommodate certificates, photos, CD/DVDs and other small items. Made of heavyweight pressboard material for extra durability. Use different colors for different types of projects. Labels sold separately. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 29710 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Suggested List Price: | $164.80 |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, Classification Folders |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122011 |
| Keywords | Classify, Files, Organization, Pockets, Sheaths |
| Green Information | Cover contain 30% post-consumer recycled content, 100% total recycled content. Dividers contain 10% post-consumer recycled content, 10% total recycled content. |
| Product Compostability Indicator | N |
| Divider Tab Style | Top Tab |
| Cover Fastener Capacity | 2" |
| Color Family | Green |
| Folder Size | Legal |
| Divider Fastener Capacity | 1" |
| Divider Tab Cut | 2/5-Cut |
| Cover Fasteners | 2 |
| Disclaimer Statement | Product Change Notice: Due to industry wide raw material discontinuation this has been manufactured with a different material and/or color than what you have received in the past. Products may be constructed with dove gray tape along the spine. This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Cover Material | 25-pt Pressboard |
| Divider Material | 11-pt Kraft |
| Cover Color | Gray-Green |
| Divider Color | Natural Brown |
| Max Folder Expansion | 2" |
| Global Product Type | End Tab Classification Folders |
| Cover Tab Style | End Tab |
| Total Number of Dividers | 2 |
| Cover Tab Cut | Straight |
| Total Number of Fasteners | 6 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Fasteners per Divider | 2 |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 16.5691 |
| Height: | 3.5 |
| Length: | 15.75 |
| Shipping Dimensions: | 15.75" x 10.5" x 3.5" |
| Upc Code: | 30086486297104 |
| Case Cube: | 0.33496 |
| Weight: | 5.55 |
| Width/Diameter: | 10.5 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 25.96637 |
| Height: | 10.75 |
| Length: | 16.25 |
| Shipping Dimensions: | 16.25" x 12.0" x 10.75" |
| Upc Code: | 50086486297108 |
| Case Cube: | 1.21311 |
| Weight: | 31.5 |
| Width/Diameter: | 12.0 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 16.5691 |
| Height: | 3.5 |
| Length: | 15.75 |
| Shipping Dimensions: | 15.75" x 10.5" x 3.5" |
| Upc Code: | 000000000000 |
| Case Cube: | 0.33496 |
| Weight: | 5.55 |
| Width/Diameter: | 10.5 |

0
