Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ End Tab Pressboard Classification Folders With SafeSHIELD® Coated Fasteners Eight 3" Expansion, 3 Dividers, Letter Size, Red, 10/Box
Manufacturer Number: 26865
Number: SMD-26865
Add item to cart:
$173.90
/ Box
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-26865 |
| Description: | Smead™ End Tab Pressboard Classification Folders With SafeSHIELD® Coated Fasteners Eight 3" Expansion, 3 Dividers, Letter Size, Red, 10/Box |
| Additional Information: |
The ultimate classification folder when safety and security are most important. SafeSHIELD® bonded fasteners add protection for papers and fingers, while also reducing fastener crinkling. Made of heavyweight pressboard material for extra durability. Use different colors for different types of projects. Labels sold separately. The ultimate classification folder when safety and security are most important. SafeSHIELD® bonded fasteners add protection for papers and fingers, while also reducing fastener crinkling. Dividers with tabs and fasteners on both sides let you store information under several subdivisions, and fasteners on the front and back panels add two more filing surfaces. Made of heavyweight pressboard material for extra durability. Use different colors for different types of projects. Labels sold separately. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 26865 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, Classification Folders |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122011 |
| Keywords | Classify, Files, Organization, Pockets, Sheaths |
| Folder Size | Letter |
| Max Folder Expansion | 3" |
| Cover Color | Red |
| Disclaimer Statement | Product Change Notice: Due to industry wide raw material discontinuation this has been manufactured with a different material and/or color than what you have received in the past. Products may be constructed with dove gray tape along the spine. This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Total Number of Dividers | 3 |
| Global Product Type | End Tab Classification Folders |
| Divider Fastener Capacity | 1" |
| Fasteners per Divider | 2 |
| Cover Fasteners | 2 |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Cover Tab Cut | Straight |
| Green Information | Cover contain 30% post-consumer recycled content, 100% total recycled content. Dividers contain 10% post-consumer recycled content, 10% total recycled content. |
| Divider Tab Cut | 1/3-Cut |
| Divider Material | 17-pt Kraft |
| Total Number of Fasteners | 8 |
| Divider Tab Style | Top Tab |
| Color Family | Red |
| Cover Material | 25-pt Pressboard |
| Divider Color | Natural Brown |
| Cover Fastener Capacity | 2" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Cover Tab Style | End Tab |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 16.14587 |
| Height: | 3.25 |
| Length: | 12.69 |
| Shipping Dimensions: | 12.69" x 10.38" x 3.25" |
| Upc Code: | 30086486268654 |
| Case Cube: | 0.24774 |
| Weight: | 4.0 |
| Width/Diameter: | 10.38 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 23.50923 |
| Height: | 10.63 |
| Length: | 14.13 |
| Shipping Dimensions: | 14.13" x 12.88" x 10.63" |
| Upc Code: | 50086486268658 |
| Case Cube: | 1.11956 |
| Weight: | 26.32 |
| Width/Diameter: | 12.88 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 16.14587 |
| Height: | 3.25 |
| Length: | 12.69 |
| Shipping Dimensions: | 12.69" x 10.38" x 3.25" |
| Upc Code: | 000000000000 |
| Case Cube: | 0.24774 |
| Weight: | 4.0 |
| Width/Diameter: | 10.38 |

0
