Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ Manila End Tab Classification Folders 2" Expansion, 2 Dividers, 6 Fasteners, Letter Size, Exterior, 10/Box
Manufacturer Number: 26835
Number: SMD-26835
Add item to cart:
$119.60
/ Box
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-26835 |
| Description: | Smead™ Manila End Tab Classification Folders 2" Expansion, 2 Dividers, 6 Fasteners, Letter Size, Exterior, 10/Box |
| Additional Information: |
Create subdivisions of materials within one folder. 2" capacity fasteners on front and back panels; 1" capacity prong fasteners on both sides of dividers. Economical manila is perfect for many midsized projects. Labels sold separately. These ideal project files allow you to create subdivisions of material or organize sequentially within one folder. Fasteners on front and back panels and dividers create four or six separate filing surfaces. Two 2" prong B style fasteners in positions number 1 and number 3. Made of 18 point manila paper stock with tear resistant tape. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 26835 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, Classification Folders |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122011 |
| Keywords | Classify, Files, Organization, Pockets, Sheaths |
| Green Information | Cover and dividers contain 10% post-consumer recycled content, 10% total recycled content. |
| Product Compostability Indicator | N |
| Folder Size | Letter |
| Cover Fastener Capacity | 2" |
| Color Family | Manila |
| Divider Fastener Capacity | 1" |
| Cover Fasteners | 2 |
| Cover Material | 18-pt Manila |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Divider Material | 18-pt Manila |
| Divider Color | Manila |
| Cover Color | Manila |
| Max Folder Expansion | 2" |
| Cover Tab Style | End Tab |
| Global Product Type | End Tab Classification Folders |
| Cover Tab Cut | Straight |
| Total Number of Dividers | 2 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Total Number of Fasteners | 6 |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Fasteners per Divider | 2 |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 20.3761 |
| Height: | 2.0 |
| Length: | 12.7 |
| Shipping Dimensions: | 12.7" x 10.2" x 2.0" |
| Upc Code: | 30086486268357 |
| Case Cube: | 0.14993 |
| Weight: | 3.055 |
| Width/Diameter: | 10.2 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 19.99395 |
| Height: | 10.5 |
| Length: | 13.25 |
| Shipping Dimensions: | 13.25" x 10.25" x 10.5" |
| Upc Code: | 50086486268351 |
| Case Cube: | 0.82525 |
| Weight: | 16.5 |
| Width/Diameter: | 10.25 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 20.3761 |
| Height: | 2.0 |
| Length: | 12.7 |
| Shipping Dimensions: | 12.7" x 10.2" x 2.0" |
| Upc Code: | 000000000000 |
| Case Cube: | 0.14993 |
| Weight: | 3.055 |
| Width/Diameter: | 10.2 |

0
