Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ Manila End Tab Classification Folders 2" Expansion, 1 Divider, 4 Fasteners, Letter Size, Exterior, 10/Box
Manufacturer Number: 26825
Number: SMD-26825
Add item to cart:
$110.50
/ Box
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-26825 |
| Description: | Smead™ Manila End Tab Classification Folders 2" Expansion, 1 Divider, 4 Fasteners, Letter Size, Exterior, 10/Box |
| Additional Information: |
Create subdivisions of materials within one folder. 2" capacity fasteners on front and back panels; 1" capacity prong fasteners on both sides of dividers. Economical manila is perfect for many midsized projects. Labels sold separately. These ideal project files allow you to create subdivisions of material or organize sequentially within one folder. Fasteners on front and back panels and dividers create four or six separate filing surfaces. Two 2" prong B style fasteners in positions number 1 and number 3. Made of 18 point manila paper stock with tear resistant tape. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 26825 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Suggested List Price: | $110.50 |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, Classification Folders |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122011 |
| Keywords | Classify, Files, Organization, Pockets, Sheaths |
| Cover Color | Manila |
| Global Product Type | End Tab Classification Folders |
| Product Compostability Indicator | N |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Cover Fasteners | 2 |
| Total Number of Dividers | 1 |
| Cover Material | 18-pt Manila |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Cover Tab Cut | Straight |
| Color Family | Manila |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Fasteners per Divider | 2 |
| Total Number of Fasteners | 4 |
| Folder Size | Letter |
| Divider Fastener Capacity | 1" |
| Green Information | Cover and dividers contain 10% post-consumer recycled content, 10% total recycled content. |
| Cover Fastener Capacity | 2" |
| Divider Material | 18-pt Manila |
| Divider Color | Manila |
| Max Folder Expansion | 2" |
| Cover Tab Style | End Tab |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 17.72921 |
| Height: | 1.9 |
| Length: | 12.7 |
| Shipping Dimensions: | 12.7" x 10.3" x 1.9" |
| Upc Code: | 86486268257 |
| Case Cube: | 0.14383 |
| Weight: | 2.55 |
| Width/Diameter: | 10.3 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 15.37717 |
| Height: | 10.5 |
| Length: | 13.25 |
| Shipping Dimensions: | 13.25" x 10.25" x 10.5" |
| Upc Code: | 50086486268252 |
| Case Cube: | 0.82525 |
| Weight: | 12.69 |
| Width/Diameter: | 10.25 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 17.72921 |
| Height: | 1.9 |
| Length: | 12.7 |
| Shipping Dimensions: | 12.7" x 10.3" x 1.9" |
| Upc Code: | 000000000000 |
| Case Cube: | 0.14383 |
| Weight: | 2.55 |
| Width/Diameter: | 10.3 |

0
