Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ End Tab Pressboard Classification Folders With SafeSHIELD® Coated Fasteners Four 2" Expansion, 1 Divider, Letter Size, Gray-Green, 10/BX
Manufacturer Number: 26800
Number: SMD-26800
Add item to cart:
$109.80
/ Box
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-26800 |
| Description: | Smead™ End Tab Pressboard Classification Folders With SafeSHIELD® Coated Fasteners Four 2" Expansion, 1 Divider, Letter Size, Gray-Green, 10/BX |
| Additional Information: |
The ultimate classification folder when safety and security are most important. SafeSHIELD® bonded fasteners add protection for papers and fingers, while also reducing fastener crinkling. Made of heavyweight pressboard material for extra durability. Use different colors for different types of projects. Labels sold separately. The ultimate classification folder when safety and security are most important. SafeSHIELD® bonded fasteners add protection for papers and fingers, while also reducing fastener crinkling. Dividers with tabs and fasteners on both sides let you store information under several subdivisions, and fasteners on the front and back panels add two more filing surfaces. Made of heavyweight pressboard material for extra durability. Use different colors for different types of projects. Labels sold separately. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 26800 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, Classification Folders |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122011 |
| Keywords | Classify, Files, Organization, Pockets, Sheaths |
| Global Product Type | End Tab Classification Folders |
| Cover Color | Gray-Green |
| Product Compostability Indicator | N |
| Total Number of Dividers | 1 |
| Cover Fasteners | 2 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Divider Tab Style | Top Tab |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Cover Material | 25-pt Pressboard |
| Cover Tab Cut | Straight |
| Color Family | Green |
| Total Number of Fasteners | 4 |
| Disclaimer Statement | Product Change Notice: Due to industry wide raw material discontinuation this has been manufactured with a different material and/or color than what you have received in the past. Products may be constructed with dove gray tape along the spine. This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Fasteners per Divider | 2 |
| Green Information | Cover contain 30% post-consumer recycled content, 100% total recycled content. Dividers contain 10% post-consumer recycled content, 10% total recycled content. |
| Cover Fastener Capacity | 2" |
| Folder Size | Letter |
| Divider Fastener Capacity | 1" |
| Divider Tab Cut | 1/3-Cut |
| Divider Material | 17-pt Kraft |
| Max Folder Expansion | 2" |
| Divider Color | Natural Brown |
| Cover Tab Style | End Tab |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 19.77473 |
| Height: | 2.2 |
| Length: | 12.8 |
| Shipping Dimensions: | 12.8" x 10.2" x 2.2" |
| Upc Code: | 86486268004 |
| Case Cube: | 0.16622 |
| Weight: | 3.287 |
| Width/Diameter: | 10.2 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 22.33264 |
| Height: | 10.5 |
| Length: | 13.25 |
| Shipping Dimensions: | 13.25" x 10.25" x 10.5" |
| Upc Code: | 50086486268009 |
| Case Cube: | 0.82525 |
| Weight: | 18.43 |
| Width/Diameter: | 10.25 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 19.77473 |
| Height: | 2.2 |
| Length: | 12.8 |
| Shipping Dimensions: | 12.8" x 10.2" x 2.2" |
| Upc Code: | 000000000000 |
| Case Cube: | 0.16622 |
| Weight: | 3.287 |
| Width/Diameter: | 10.2 |

0
