Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ Shelf-Master® Reinforced End Tab Colored Folders Straight Tabs, Letter Size, 0.75" Expansion, Yellow, 100/Box
Manufacturer Number: 25910
Number: SMD-25910
Add item to cart:
$110.01
/ Box
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-25910 |
| Description: | Smead™ Shelf-Master® Reinforced End Tab Colored Folders Straight Tabs, Letter Size, 0.75" Expansion, Yellow, 100/Box |
| Additional Information: |
An industry standard for efficient shelf-filing. Use color to quickly identify different types of files. Shelf-Master® reinforced, double-thick tabs for superior durability. Straight-cut design—plenty of space for extensive labeling. An industry standard choice for efficient shelf-filing, these folders feature reinforced, Shelf-Master® double-thick tabs for added strength and superior durability. Vivid coloring allows you to code by subject, project or document types as well as for special patient needs or for certain insurance-policy differences. Alternatively, simply make use of the vivid colors to code large groups of folders for easy filing and retrieval. The folder's straight-cut tab design provides plenty of space for extensive labeling, and their end-tab format makes them ideal for incorporation into just about any pre-existing shelf-filing system. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 25910 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, File Folders |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122011 |
| Keywords | Double-Ply, End Tab, End Tab File Folder, End Tab Folder, Files, Folders, Letter Size, Open Shelf, Ordering, Recycled Product, SMEAD, Sheaths, Shelf Filing, Shells, Sleeves, Storage, Straight Cut, Yellow |
| File Folder Expansion | 0.75" |
| Total Recycled Content Percent | 10% |
| File Folder Width | 12.25" |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| File Folder Material | 11-pt Stock |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| Color Family | Yellow |
| File Folder Color | Yellow |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| File Tab Cut | Straight |
| File Tab Style | End Tab |
| File Tab Color | Yellow |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Compostability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Global Product Type | End Tab File Folders |
| File Tab Material | 11-pt Stock |
| File Folder Size Type | Letter |
| File Folder Height | 9.5" |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 27.87899 |
| Height: | 4.0 |
| Length: | 12.6 |
| Shipping Dimensions: | 12.6" x 10.2" x 4.0" |
| Upc Code: | 86486259101 |
| Case Cube: | 0.2975 |
| Weight: | 8.294 |
| Width/Diameter: | 10.2 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 23.20562 |
| Height: | 12.5 |
| Length: | 22.0 |
| Shipping Dimensions: | 22.0" x 10.75" x 12.5" |
| Upc Code: | 50086486259106 |
| Case Cube: | 1.71079 |
| Weight: | 39.7 |
| Width/Diameter: | 10.75 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 27.87899 |
| Height: | 4.0 |
| Length: | 12.6 |
| Shipping Dimensions: | 12.6" x 10.2" x 4.0" |
| Upc Code: | 086486259101 |
| Case Cube: | 0.2975 |
| Weight: | 8.294 |
| Width/Diameter: | 10.2 |

0
