Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ Heavyweight Manila End Tab Expansion Folders Straight Tabs, Letter Size, 1.5" 50/Box
Manufacturer Number: 24275
Number: SMD-24275
Add item to cart:
$109.75
/ Box
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-24275 |
| Description: | Smead™ Heavyweight Manila End Tab Expansion Folders Straight Tabs, Letter Size, 1.5" 50/Box |
| Additional Information: |
Handle bulky files with ease. The "W" fold expands to hold larger amounts of paperwork. Reinforced for extra durability and longer life. Labels sold separately. For bulky files, these heavyweight folders have a W-fold that expands to hold up to 1.5" of paperwork. Perfect for managing bulky files. Made of heavyweight 14 point manila stock for longer life. Reinforced tabs provide extra strength where it's needed most. Reinforced straight-cut tab 0.88" wide. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 24275 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, File Folders |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122011 |
| Keywords | Double-Ply, End Tab, End Tab File Folder, End Tab Folder, Expanding, Expansion Folder, File Folders, Files, Folders, Letter Size, Manila, Manilla, Open Shelf, Ordering, Recycled Product, SMEAD, Sheaths, Shelf Filing, Shells, Sleeves, Storage, Straight Cut |
| File Folder Expansion | 1.5" |
| Total Recycled Content Percent | 10% |
| File Folder Width | 12.25" |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| File Folder Material | 14-pt Manila |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| Color Family | Manila |
| File Folder Color | Manila |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| File Tab Cut | Straight |
| File Tab Style | End Tab |
| File Tab Color | Manila |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Compostability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Global Product Type | End Tab File Folders |
| File Tab Material | 14-pt Manila |
| File Folder Size Type | Letter |
| File Folder Height | 9.5" |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 19.91816 |
| Height: | 4.1 |
| Length: | 12.7 |
| Shipping Dimensions: | 12.7" x 10.2" x 4.1" |
| Upc Code: | 86486242752 |
| Case Cube: | 0.30736 |
| Weight: | 6.122 |
| Width/Diameter: | 10.2 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 19.53443 |
| Height: | 12.75 |
| Length: | 20.88 |
| Shipping Dimensions: | 20.88" x 10.5" x 12.75" |
| Upc Code: | 50086486242757 |
| Case Cube: | 1.61766 |
| Weight: | 31.6 |
| Width/Diameter: | 10.5 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 19.91816 |
| Height: | 4.1 |
| Length: | 12.7 |
| Shipping Dimensions: | 12.7" x 10.2" x 4.1" |
| Upc Code: | 086486242752 |
| Case Cube: | 0.30736 |
| Weight: | 6.122 |
| Width/Diameter: | 10.2 |

0
