Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ 100% Recycled Manila End Tab Folders Straight Tabs, Letter Size, 0.75" Expansion, 100/Box
Manufacturer Number: 24160
Number: SMD-24160
Add item to cart:
$97.77
/ Box
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-24160 |
| Description: | Smead™ 100% Recycled Manila End Tab Folders Straight Tabs, Letter Size, 0.75" Expansion, 100/Box |
| Additional Information: |
The smart choice for efficiency. Reinforced tabs for extra durability and longer life. Labels sold separately. Durable reinforced straight cut tabs are embossed for easy label placement (labels sold separately). The industry standard for efficient shelf filing. These folders feature a 0.5" wide reinforced tab for strength, embossed lines for easy label application and an undercut front panel for label readability. Popular for medical, dental and hospital filing as well as for large records management systems in financial and insurance firms. Scored for 0.75" expansion. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 24160 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, File Folders |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122011 |
| Keywords | 9-1/2" Front, Double-Ply, End Tab, End Tab File Folders, End Tab Folders, File Folders, Files, Folders, Letter Size, Manila, Manilla, Open Shelf, Ordering, Recycled Product, SMEAD, Sheaths, Shelf Filing, Shells, Sleeves, Storage, Straight Cut |
| File Folder Expansion | 0.75" |
| File Folder Material | 11-pt Manila |
| File Folder Size Type | Letter |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| File Tab Material | 11-pt Manila |
| File Tab Style | End Tab |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 70% |
| File Tab Cut | Straight |
| File Folder Height | 9.5" |
| Global Product Type | End Tab File Folders |
| Color Family | Manila |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| File Tab Color | Manila |
| Product Compostability Indicator | N |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 30% |
| File Folder Width | 12.25" |
| File Folder Color | Manila |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 28.7268 |
| Height: | 3.94 |
| Length: | 12.75 |
| Shipping Dimensions: | 12.75" x 10.25" x 3.94" |
| Upc Code: | 86486241601 |
| Case Cube: | 0.29798 |
| Weight: | 8.56 |
| Width/Diameter: | 10.25 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 25.13455 |
| Height: | 12.5 |
| Length: | 22.0 |
| Shipping Dimensions: | 22.0" x 10.75" x 12.5" |
| Upc Code: | 50086486241606 |
| Case Cube: | 1.71079 |
| Weight: | 43.0 |
| Width/Diameter: | 10.75 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 28.7268 |
| Height: | 3.94 |
| Length: | 12.75 |
| Shipping Dimensions: | 12.75" x 10.25" x 3.94" |
| Upc Code: | 086486241601 |
| Case Cube: | 0.29798 |
| Weight: | 8.56 |
| Width/Diameter: | 10.25 |

0
