Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ Heavyweight Manila End Tab Folders 9" High Front, 1/3-Cut Tabs: Top, Letter Size, 0.75" Expansion, 100/Box
Manufacturer Number: 24135
Number: SMD-24135
Add item to cart:
$79.96
/ Box
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-24135 |
| Description: | Smead™ Heavyweight Manila End Tab Folders 9" High Front, 1/3-Cut Tabs: Top, Letter Size, 0.75" Expansion, 100/Box |
| Additional Information: |
An industry standard for efficient shelf-filing. Double-thick tabs for long-lasting durability. Embossed lines for easy label application. Undercut front panel for better label readability. Popular for medical, dental and hospital as well as financial-institution and insurance-firm paper-document filing systems. An industry standard for efficient shelf-filing, these folders feature double-thick tabs and 11-pt stock to ensure long-lasting durability. Embossed tab lines help you line up labels more easily, and an undercut front panel provides better label readability. Ideal for any larger, end-tab records-management system, these folders are particularly popular choices for medical, dental and hospital records as well as for financial-institution and insurance-firm paper-document systems. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 24135 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, File Folders |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122011 |
| Keywords | 1/3 Cut Tab, 9" Front, Double-Ply, End Tab, End Tab File Folders, End Tab Folder, File Folders, Files, Folders, Letter Size, Manila, Manilla, Open Shelf, Ordering, Recycled Product, SMEAD, Sheaths, Shelf Filing, Shells, Sleeves, Storage, Top Position |
| File Folder Expansion | 0.75" |
| Total Recycled Content Percent | 10% |
| Special Features | 9" High Front—Reinforced tabs. |
| File Folder Width | 12.25" |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| File Folder Material | 11-pt Manila |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| File Tab Position | Top |
| Color Family | Manila |
| File Folder Color | Manila |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| File Tab Cut | 1/3-Cut |
| File Tab Style | End Tab |
| File Tab Color | Manila |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Compostability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Global Product Type | End Tab File Folders |
| File Tab Material | 11-pt Manila |
| File Folder Size Type | Letter |
| File Folder Height | 9.5" |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 28.25914 |
| Height: | 3.7 |
| Length: | 12.8 |
| Shipping Dimensions: | 12.8" x 10.2" x 3.7" |
| Upc Code: | 86486241359 |
| Case Cube: | 0.27956 |
| Weight: | 7.9 |
| Width/Diameter: | 10.2 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 24.49157 |
| Height: | 12.5 |
| Length: | 22.0 |
| Shipping Dimensions: | 22.0" x 10.75" x 12.5" |
| Upc Code: | 50086486241354 |
| Case Cube: | 1.71079 |
| Weight: | 41.9 |
| Width/Diameter: | 10.75 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 28.25914 |
| Height: | 3.7 |
| Length: | 12.8 |
| Shipping Dimensions: | 12.8" x 10.2" x 3.7" |
| Upc Code: | 086486241359 |
| Case Cube: | 0.27956 |
| Weight: | 7.9 |
| Width/Diameter: | 10.2 |

0
